Liptovský Ján – Kaďa (Káď)
Turistické cíle • Příroda • Minerální pramen
Na jihu obce Liptovský Ján, vedle pramene Teplica, se nachází malý přírodní kráter s přilehlým bazénkem, kterému tu nikdo neřekne jinak než Kaďa neboli Káď. V kráteru vyvěrá termální voda bohatá na minerály, která léčí nemoci revmatické, pohybového ústrojí a ženských orgánů.
Povídá se, že léčivé účinky vody náhodně zjistily místní ženy, když máčely konopí. Voda na ně prý působila natolik blahodárně, že se cítily mladší, netrápily je žádné bolesti a v tanci byly nezdolné.
Pravděpodobnější budou historické záznamy. Podle nich byly prameny známé již ve 14. století. V roce 1549 mineralog Juraj Werner popsal jejich léčebné účinky ve svém díle „O liečivých prameňoch Uhorska“. Prameny tím vešly ve známost. Do podhorské obce Swati Janszky (tak se tehdy Liptovský Ján jmenoval) začali přijíždět první turisté a šlechta. Začala se psát historie lázeňství v Jánské dolině.
V Kádi se dá vzhledem k vyvěrající termální vodě koupat celoročně, zimní období nevyjímaje. Vstupné se neplatí. I proto je Káď s bazénkem vyhledávaná.
U Kádě je postavené malé pódium pro příležitostné kulturní akce. Nechybí stánek s občerstvením.