Skalní a krasové útvary v jižním svahu Poludnice
Turistické cíle • Příroda • Krasový útvar
Poludnica (1.548,7 m n. m.), nacházející se v severní části Nízkých Tater nedaleko Liptovského Mikuláše, je vděčným vrchem nejen pro svoje jedinečné výhledy, ale i pro mnohé zajímavé skalní a krasové útvary. Příroda si dala záležet v jižním svahu Poludnice ve směru k vrchu Kúpeľ (1.270,3 m n. m.), když tu vytvořila hned několik jeskyň, polojeskyň, převisů, průchodů a bran.
Pod jižní částí Bradla se nachází nejvýznamnější krasový útvar v místě, a to Jaskyňa za humnom, která je však veřejnosti nepřístupná. V roce 1995 byla vyhlášená přírodní památkou pro svůj geologický a geomorfologický význam. Jeskyně je dlouhá 92 m, klesá do hloubky 21 m.
Ale vraťme se k dostupným skalním útvarům a jeskyňkám, do kterých lze při sestupování po modré turistické značce z Poludnice nahlédnout. Ty jsou tvořeny reiflinskými a tmavšími gutensteinskými vápenci a ramsauskými dolomity. Pokud rádi prozkoumáváte, samozřejmě při dodržení nutné bezpečnosti, různé jeskyně, polojeskyně a vstupy do nitra skal, potom si zde přijdete na své a zcela určitě se chvíli zdržíte.
Čas 35 minut uvedený v mapě pro sestup z Poludnice do sedla Pod Kúpeľom tím sice nesplníte, ale byla by škoda kolem tak zajímavých skalních a krasových útvarů projít bez zastavení. Fotografy zdrží i horská květena, které se daří na vápencovém podloží. A ještě drobná rada na závěr. Poludnica a nejbližší okolí je domovem medvědů. Pokud by vás některý huňáč při prohlídce všech zákoutí a vstupů do skal nenechal nahlédnout do svého brlohu, nemějte mu to za zlé.