Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Mauzoleum císaře Čchin ze 3. stol. př.n.l., známá jako Terakotová armáda, je největším a nejbohatším muzeem na světě. Nachází se poblíž města Xi-an, v lokalitě Lishan. Terakotová armáda byla objevena v březnu 1974, když místní rolníci kopali studnu. Císařova hrobka je však dosud neodkrytá. Mauzoleum zaujímá plochu o rozloze 46 km2 a ve třech podzemních koridorech je umístěno 8 tisíc soch válečníků, lučištníků, bojovníků, vozatajů a generálů 166-187 cm vysokých z doby 220 př.n.l. Sochy jsou vyrobeny z hlíny a původně byly barevné. V první jámě (hale) o rozloze 230x62 m (14.260 m2) se nechází 6 tisíc vojáků a 50 válečných vozů, vždy ve třech řadách po 70 mužích, kteří jsou tváří obráceni k východu. Druhá jáma se 6000 m2 má tvar písmene L s 1 tisícem bojovníků, jezdců na koních a vozů. Třetí jáma se 64 vojáky, koni a vozy má rozlohu 520m2.
Císař Čchin, první císař sjednocené Číny, vládl v období let 221-210 př.n.l. Mimo jiné sjednotil znaky čínského písma, jednotky objemu a hmotnosti. Za účelem obrany státu před nájezdníky ze severu nechal budovat čínskou zeď. Žil velmi rozmařile, své odpůrce nechával pohřbít zaživa, na jeho příkaz se pálily knihy. Nechal také stavět přepychový císařský palác a svou hrobku, na níž pracovalo 700 tisíc lidí 40 let (v době jeho smrti nedokončená). V hrobce jsou pohřbeni i její budovatelé a 500 osob císařského doprovodu, malované bronzové vozy. Sochy vojáků váží 100-300 kg, jejich výzbroj byla vyrobena ze dřeva a bronzu a každá je jiná (tvář, účes, pokrývka hlavy). Terakotová armáda je považována za osmý div světa a v r. 1987 byla zapsána do listiny Světového dědictví památek UNESCO.
Průvodkyně nám kupuje lístky a vcházíme do areálu, který je v nádherné zahradě a obklopen krásnými horami. Cesta k prvnímu pavilonu trvá asi čtvrt hodiny a prohlídku začínáme projekcí filmu o čínské historii a průběhu vykopávek. Pak již máme rozchod a jdeme na prohlídku jednotlivých hal. Shora obdivujeme velikost této nastoupené armády, připravené k boji a procházíme kolem dokola. V dalších halách pak vidíme padlé vojáky a koně. Nakonec u skleněných vitrín si můžeme zblízka prohlédnout nejen několik soch válečníků, ale také vozy. Máme ještě chvíli čas, který využíváme ke krátkému odpočinku u sklenice coly a prohlídku končíme procházkou s pohledem na nedaleké Hory.