Litomyšlský kostel Nalezení sv.Kříže
Litomyšlské Klášterní zahrady nacházející se na návrší nad centrem města jsou od jihu ohraničeny masou chrámu Povýšení sv.Kříže. Na straně protilehlé pak (aby vše bylo symetrické a aby se to nepletlo) Piaristickou kolejí a impozantní kulisou kostela Nalezení sv.Kříže., kteréžto objekty už leží před areálem renesančního zámku.
Kolej si řád piaristů, do Litomyšle přibyvší roku 1640, postavil nejdříve. Výstavba nové čtyřkřídlé piaristické školy a velkého barokního chrámu započala až roku 1714 za hraběte Františka Václava z Trautmannsdorfu. Kostel byl dokončen o dvanáct let později a sloužil k bohoslužbám zejména piaristům. Byli v něm pohřbeni již zmíněná hrabata a také členové rodu Valdštejnů-Vartenberků.
Prvotní projekt kostela od M.Rossiho byl zamítnut, takže novostavba na místě staršího sakrálního objektu z roku 1652 vznikala dle návrhu Giovanniho Battisty Alliprandiho. Po jeho smrti ji dokončil František Maxmilián Kaňka. O sochařskou výzdobu se postarala dílna M.B.Brauna (vedl ji Jiří Pacák) a zůstalo po ní odvedené dílo v podobě čtyř evangelistů a sv.Václava a Prokopa. Hlavní oltář ozdobil obraz od italského malíře F.Trevisaniho. Dnes na něm visí kopie, kterou namaloval profesor vídeňské akademie – V.Fischer.
Už v roce 1775 vypukl v kostele požár a zničil celý interiér spolu s výmalbou kopule od Václava Jindřicha Noska a ta už pak obnovena nebyla. Zařízení interiéru bylo doplňováno v průběhu celého 19.století, přičemž byly v chrámu sestaveny i varhany kutnohorským mistrem Horákem.
Oprava věží a výměna poničených tašek se uskutečnila roku 1949. Od roku 1968 pak až do „sametu“ chrám zažil nejhorší období své existence a pomalu chátral, neboť plánovaná oprava se v celém rozsahu nikdy neuskutečnila. Teprve roku 1994 byl opraven krov střechy, věže a fasády a celková generální rekonstrukce byla dokončena v roce 2014.
V současnosti byla tato hodnotná barokní sakrální památka částečně doplněna o moderní výzdobu. Navíc mezi věžmi kostela při poslední rekonstrukci vznikla prostorná vyhlídková terasa. Z ní se otvírá skvostný pohled nejen na zámecký areál, Klášterní zahrady a kulisu kostela Nalezení sv. Kříže, ale především dolů na historický střed města s jeho předlouhým rynkem.
Kromě vyhlídky je volně přístupná expozice Vzhůru k andělům a vysoko na emporách chrámu je možnost si prohlédnout výstavku sakrálního umění nazvanou Andělé na návrší.
V dubu roku 2017 byly věže po více jak třech čtvrtinách století opět osazeny třemi novými zvony nesoucími stejná jména jako ty kdysi zrekvírované pro válečné účely – Sv.Josefem, Pannou Marií a sv.Václavem.