Za poznáním města Litomyšl
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Na samém východě Čech v Pardubickém kraji - na okraji Českotřebovské vrchoviny leží městská památková rezervace, pestrobarevné Město Litomyšl. V názvech ulic a náměstí, na pamětních deskách - možno číst jména významných rodáků a občanů žijících v Litomyšli. Z velkých osobností ve městě pobývali např. A. Jirásek, B. Němcová, B. Smetana, atd. Je to středisko vzdělanosti s uměním různých uměleckých slohů, zachyceno na domech s převážně barokní a klasicisní podobou. Dominuje mu malebný renesanční zámek z 2. pol. 16. stol. Město zaujme historií, nádhernou architekturou, zelení. Litomyšl je po staletí jedním z významných duchovních a kulturních center východních Čech, je to město s tisíciletou historií. Historické památky zde najdete stejně, jako významnou moderní architekturu, která zaujme na moderních předměstích.
Kromě velkolepého renesančního zámku patří k nejznámějším památkám Piaristická kolej s klášterem, bývalé piaristické gymnázium, památník B. Smetany, bývalá židovská Synagoga, atd. Z každé strany zdejšího elegantního zámku zaujme návštěvníky záplava sgrafitové výzdoby - okrová psaníčka, pokrývající celé fasády. Je jich až 8000. Při pohledu z blízka lze vidět, že každé z nich má jinou výzdobu. Zámecké nádvoří čtvercového charakteru uzavírají ze všech stran zámecká křídla. Ze tří stran je lemují arkády postavené ve třech patrech nad sebou. Na náměstí neunikne pozornosti ani spousta stánků i obchůdků ve stínu podloubí. Zajímavostí tohoto města je každoroční konání tradice operní festival - Smetanova Litomyšl. Jsou zde i významné církevní a světské památky. Smetanovo náměstí je jedním z nejdelších, měří okolo 500 metrů, je lemováno nádherně zdobenými domy, s podloubími. Jednotlivé portály domů zdobí renesanční a pozdně barokní fasády. Pokud procházíte Litomyšlí, nelze zde vynechat ani klášterní zahrady, tento architektonický a zahradnický projekt je místem plné pohody a odpočinku. Piaristický kostel se nachází v klášterní zahradě.
Zaujme také socha zdejšího rodáka hudebního skladatel Bedřicha Smetany, stojí na horním konci Smetanova náměstí, v jeho středu stojí neméně zajímavá velká kašna s plastikami, pak na náměstí radnice s věží a orlojem, velký kostel. Návštěva tohoto moc krásného města je nezapomenutelná.
Město Litomyšl leží ve východní části Pardubického kraje, na pomezí Čech a Moravy. Žije v něm 10.000 obyvatel.
První písemná zmínka o Litomyšli se vztahuje již k roku 981 a pochází z Kosmovy kroniky české, kdy měl na litomyšlském návrší stávat strážní hrad střežící panství Slavníkovců a nedaleko procházející obchodní cestu evropského významu – tzv. Trstěnickou stezku. Také proto se o Litomyšli hovoří jako o městě s tisíciletou historií.
Roku 1259 byla Litomyšl českým králem Přemyslem Otakarem II. povýšena na město a v roce 1344 zde Karel IV. založil biskupství. Vratislav II. z Pernštejna zde nechal vystavět skvostný renezanční zámek (1568 – 1581) a roku 1722 byl dostavěn monumentální piaristický chrám Nalezení sv. Kříže.
V 19. století město sice ztrácelo na významu z hlediska obchodního nicméně se stále více stávalo centrem společenského dění, školství, vzdělanosti a umění. 2. března 1824 se v zámeckém pivovaru narodil budoucí zakladatel české národní hudby skladatel Bedřich Smetana, 29. března roku 1832 vynikající představitel české krajinářské školy malíř Julius Mařák a působila zde řada významných osobností v čele s literáty Boženou Němcovou, Aloisem Jiráskem a Josefem Váchalem.
Litomyšl však stále zůstává mimořádně významným městem regionu a jeho jedinečnost, půvab, historie i bohatý současný život, památky i moderní architektura přitahují pozornost turistů a návštěvníků doslova z celého světa.