Litomyšl
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Malebné město Litomyšl se nachází ve východní části Pardubidského kraje na pomezí Čech a Moravy, 18 kilometrů od města Svitavy.
Přijeli jsme autem a zaparkovali na parkovišti hypermaketu :)
Za čím jedeme?
Litomyšl je jedno z nejstarších a nejpamátnějších českých měst. Vzniklo před více nez 1000 lety při proslulé Trstenické stezce, jedné z mála komunikací, spojující Čechy a Moravu. Město patřilo v 10. století mocnému rodu Slavníkovců, kteří si, podle Kosmovy kroniky, vybudovali na dnešním zámeckém návrší hradiště.
Roku 1259 byla Litomyšl českým králem Přemyslem Otakarem II. povýšena na město a v roce 1344 zde Karel IV. založil biskupství.
Nyní ve městě žije přes 10 tisíc obyvatel. Město je městskou památkovou rezervací.
Z velkého množství kulturních památek vyniká zámek, který je od roku 1999 zapsán v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Dal ho postavit Vratislav z Pernštejna v letech 1568-81 jako jeden z prvních výrazných projevů renesance v Čechách.
V zámeckém pivovaru je upravena světnice, v niž se 2.4. 1824 narodil Bedřich Smetana. Je tady stálá expozice, která se věnuje historii tradičního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Mezinárodní operní festival se uskutečňuje každým rokem (červen-červenec) od roku 1945.
Procházeli jsme se po Smetanově náměstí, ale pozor, je to široká silnice, jezdí tam auta. Je obklopeno souborem historických domů s podhloubím. Asi nejkrásnější z nich je dům U Rytířů. Jeho fasáda má krásnou reliéfní výzdobu. Nachází se zde Stará radnice. Na věži Staré radnice se v prvním patře nachází secesní orloj. Ve čtyřech rozích desky orloje se na zlatém pozadí nacházejí čtyři ženské postavy symbolizující roční období. Orloj ukazuje místní sluneční čas ve čtyřiadvacetihodinovém formátu. Procházeli jsme okolo Perské (Neviditelné) věže, díla architekta Zdeňka Fránka. Příznivci moderní architektury v modelu věže vidí umělecké dílo. Odpůrci jí ale nemohou přijít na jiné jméno než udírna, plechová krabice či digestoř. Hlavním předmětem sporů je fakt, že stavba zakrývá tamní nejstarší dům. Věž na náměstí stojí v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle. 2. prosince se Neviditelná věž přestěhuje do Letohradu. Na konci náměstí stojí pomník Bedřicha Smetany z r.1924.
Je to opravdu krásné město. Stojí za to ho navštívit.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Oběd jsme si dali ve vinárně U Kominíků, která se nachází 20m od pensionu PETRA. Výborně tam vaří.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejkrásnější byl zámek, je nádherný. Neviditelná věž vypadá také zajímavě.
Ostatní informace
otevírací doba zámku:
Otvírací doba, prohlídkové okruhy:
Duben, říjen: soboty, neděle a svátky 9,00-16,00
Květen-září: úterý-neděle 9,00-17,00
Mimo otvírací dobu jen předem objednané skupiny