Loket – sochy sv. Jan Nepomuckého
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Svatý Jan Nepomucký nebo též Jan (Johánek) z Pomuka (dnes Nepomuk) byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datum narození není přesně znám, někdy okolo roku 1340. Asi nejdůležitější etapa jeho života začala v roce 1389, kdy byl jmenován generálním vikářem pražského arcibiskupa. Tento úřad díky svým pravomocím hrál podstatnou roli ve správě arcibiskupství a v neklidné době konce 14. století také ve sporu mezi arcibiskupem a králem. Kvůli velkému západnímu schizmatu vzniklo nepřátelství mezi českým králem Václavem IV. a arcibiskupem Jenem z Jenštejna, které se také týkalo jmenování biskupů a dalších představitelů vysokých církevních úřadů.
Osudný den nastal 20. března 1393, kdy se král Václav IV. setkal s Janem z Jenštejna. Po krátké hádce byli zajati čtyři muže z arcibiskupova doprovodu, mezi nimiž byl i Jan z Pomuka. Nejprve byli vyslýcháni a poté mučeni. Jan během tohoto mučení zemřel, zbývající tři přežili a byli propuštěni. Okolo deváté hodiny večerní bylo Janovo tělo svrženo z Karlova mostu do Vltavy. Původně se předpokládalo, že zemřel utonutím, ale následná objevená poranění hlavy vedou k domněnce, že zemřel ještě před vhozením do řeky. O necelý měsíc později (17. dubna) našli rybáři Janovo tělo na pravém břehu Vltavy. Pohřbu se dočkal až patrně v roce 1416, ale zato na významném místě, v katedrále sv. Víta.
Osudy Jana z Pomuku však jeho smrtí neskončily. Politickou vraždu střídá zázrak. Začíná se šířit legenda o jeho životě a především mučednické smrti. Objevuje se také domněnka, že Jan byl vyslýchán a zabit kvůli zpovědnímu tajemství, které se mělo týkat královny. Proč tedy neuznávat slušného člověka, kterého zabila mocenská svévole. Kaplička nebo kostel se nedá na mostě postavit a tak se zde začaly stavět sochy. Kdy byla postavena v Čechách první socha Jana Nepomuckého, nevím, ale místo bylo vždy podobné, u řeky, říčky, potoka a u mostu nebo lávky přes ně. Most jako místo smrti Jana z Pomuku se začínal stávat poutním místem a pojmem pro poutníky.
Ve městě Loket v Karlovarském kraji jsem objevil dvě sochy. První stojí na severozápadním okraji města v místě, kde se nachází první místní most přes řeku Ohře. Název mostu jsem neobjevil, ale vede po něm ulice Lužná. Většina lidí i cyklistů na pravém břehu řeky Ohře odbočí do Sportovní ulice. Někdo za účelem obyčejné procházky, jiný třeba s dětmi do zdejšího zajímavého areálu, k přístavišti nebo za kulturou do přírodního amfiteátru. Ale tak daleko ve svém vyprávění nechci jít. Na konci mostu, na křižovatce ulic Lužná a Sportovní, v nadmořské výšce 395 metrů kdysi postavili sochu sv. Jana Nepomuckého. Socha byla zapsána do seznamu památek 3. 5. 1958 pod číslem 28144/4-687.
Druhá socha se nacházela (a brzy určitě zase bude nacházet) na levém břehu řeky Ohře, na konci Zahradní ulice, na terase u torza původního mostu, které tvoří zbytky hranolových pilířů z kamenných kvádrů.
Na konci letních prázdnin v roce 2010 došlo překvapivě ke zřícení části opěrné zdi u sochy Jana Nepomuckého. Někteří to sváděli na vandaly, jiní to přisuzovali vydatným dešťům. Nakonec se ukázalo, že příčinou byl chátrající stav místa, přičemž svůj díl měla také příroda. Vedení města Lokte deponovalo sochu do bezpečí a následně se započalo s opravami. Do seznamu památek byla zapsána 3. 5. 1958 pod číslem 36661/4-688.
V městě a okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- zajímavá expozice knižní vazby:https://www.turistika.cz/mista/expozice-knizni-vazby-v-knihovne-ve-meste-loket
- altán ve městě Loket:https://www.turistika.cz/mista/altan-na-severnim-svahu-hradu-ve-meste-loket
- památné břečťany:https://www.turistika.cz/mista/pamatne-brectany-ve-meste-loket
- silniční most ve městě Loket:https://www.turistika.cz/mista/loket-silnicni-most
- štola u Starého Sedla:https://www.turistika.cz/mista/dedicna-stola-jana-krtitele-a-lavka-pres-reku-ohre-u-stareho-sedla
- Těšovický vodopád:https://www.turistika.cz/mista/tesovicky-vodopad-u-mesta-sokolov-a-historicky-hranicni-meznik-falknovskeho-a-nosticovskeho-panstvi
- štola Vildenava:https://www.turistika.cz/mista/stola-vildenava-na-stezce-z-lokte-do-karlovych-varu
- studánka Hořčička:https://www.turistika.cz/mista/pramen-studanka-horcicka-na-stezce-z-lokte-do-karlovych-varu
- kostel sv. Kunhuty v Královském Poříčí:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-kunhuty-v-obci-kralovske-porici
- vyhlídka Pískovec:https://www.turistika.cz/mista/vyhlidka-piskovec-u-povrchoveho-dolu-druzba
- rozhledna na bájném vrchu Krudum:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-na-bajnem-vrchu-krudum
- kostel sv. Mikoláše:https://www.turistika.cz/mista/kostel-svateho-mikolase-pod-vrchem-krudum
- pomník přísahy:https://www.turistika.cz/mista/pomnik-prisahy-pod-vrchem-krudum
- Svatošské skály: https://www.turistika.cz/mista/svatosske-skaly-u-karlovych-varu
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/