Lom stavkirche - roubený kostel
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
V centru města Lom se nachází roubený kostel, který byl postaven v 50. letech 12. století. Patří mezi jeden z největších dochovaných roubených kostelů v Norsku. Pro tyto kostely jsou charakteristické vyřezávané dračí hlavy, umístěné na štítech kostela. Věřilo se, že chrání město před zlem.
Do roku 1349 byl poutním kostelem. Tyto středověké poutě ukončila morová epidemie. První přestavba kostela je z r. 1608, kdy byla provedena přestavba kostela z katolického na luteránský.
R. 1634 byl kostel prvně rozšířen. K podstatnému zvětšení došlo o 30 let později, kdy dlouhé roubené stěny byly přesunuty a nové stěny dostavěny tak, že kostel získal severní a jižní příčnou chrámovou loď. Z té doby je i velká centrální věž a čtyři menší věžičky v rozích věže. Tím získal kostel svoji současnou podobu.
V hlavní lodi visí stará standarda pravděpodobně ze 17. století. Malba na ní ukazuje, jak byla pole v Lomu pracně zavlažována.
V r. 1907 získal kostel nové varhany od emigrantů, kteří se usadili v Americe. Od 60.let 20. století jsou v kostele elektrické varhany, ale přední vyřezávaná stěna zůstala původní.
Ze středověkého interiéru se toho bohužel příliš nedochovalo.
Při našem putování po Norsku jsme si tento kostel vybrali, abychom viděli také nějaký interiér norského starého kostela. Vstupy do všech jsou zpoplatněny. Potěšilo nás, že jsme obdrželi povídání o kostele v češtině. Takže pro nás dvojí zážitek. A dokonce se tam může i fotit. Určitě mohu jen doporučit. Zážitek za to stojí. Jsou to zcela jinak vypadající kostely, než jaké vidíme u nás.