Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Lomnice nad Popelkou najdeme v Severních Čechách, jihovýchodním směrem od města Turnov. Město se rozkládá na úpatí vrcholku Tábor ( 678 m.n.m.). Lomnici leží ve východní části Českého ráje. Okolí města obklopují zalesněné stráně kopců. Okolí města je vyhledávanou rekreační oblastí. Nedaleko severního okraje města bylo vybudováno malé sportovní letiště. Ve městě se křižuje několik cyklistických tras a prochází tudy tak zvaná Zlatá stezka Českého ráje. Město je výchozím bodem celé řady značených turistických tras. Nejnavštěvovanějším místem je trasa vedoucí jižním směrem z města na vrchol kopce Tábor. Tady najdeme poutní kostel a horskou chatu s rozhlednou. Cestou budeme procházet kolem kapliček Křížové cesty. Odtud můžeme pokračovat dále kolem Allainovy věže a dále kolem lesního jezírka zpět do města. Západním směrem z města dojdeme na vrchol kopce zvaný Smetanova výhlídka ( 606 m.n.m.). Vydáme-li se severovýchodním směrem z města dojdeme ke zřícenině hradu Koštál.
Obec byla založena již ve 13. století, první písemná zmínka je ale z roku 1354. Město v průběhu let patřilo několika majitelům, mezi významnější patří rod Morzinů, který vlastnil město od poloviny 17. století. V 16. století se ve městě rozvíjelo především tkalcovství. V roce 1810 začala ve městě výroba lomnických sucharů tak zvaných cvibaků. Od roku 1874 působí ve městě tkalcovská škola. V Lomnici najdeme také továrnu na výrobu stanů. V roce 1906 byla ve městě dokončena železniční trať. V druhé polovině 20. století bylo ve městě necitelným stavebním zásahem zničena část historického souboru dřevěných domků. V městské části Karlov se dochovala kolonie roubených domků, tento soubor byl v roce 1995 vyhlášen vesnickou památkovou rezervací a v roce 2003 byla Lomnice prohlášena městskou památkovou zónou. Na náměstí je zámek, který byl vybudován přestavbou staršího objektu v roce 1730 až 1737. Dole na náměstí je Kostel Svatého Mikuláše postavený ve 14. století a v letech 1781 až 1782 předělaný barokně. Budova radnice byla postavena v roce 1864 v novogotickém slohu.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 19 B5
zámek (1566)
kostel sv. Mikuláše (1354)
kostel sv. Jana Křtitele (1768)
radnice (1864)
lidová architektura
morový sloup
První zmínka o objektu 1232
Archeologické nálezy z okolí Lomnice prokázaly přítomnost lidí již v pravěkém období, ale dosud se nepodařilo nalézt jediné zdejší sídliště z tohoto období a tak se domníváme, že pravěcí lovci sice tento kraj znali, ale přicházeli sem pouze za účelem lovu. První písemné zmínky o Lomnici pocházejí z roku 1238. Další zmínka pochází z roku 1308. Tento pramen uvádí také prvního majitele, kterým byl Albert z valdštejnského rodu. Na konci tohoto století byla obec v držení Jana Košíka z Rožďalovic. Za jeho držení zde byla vystavěna tvrz. Od druhé poloviny 15. století se lomničtí majitelé poměrně často střídají a teprve roku 1524 se zdejší statky vrací do rukou Valdštejnů, kteří tuto oblast spravují ze štěpanického hradu. Valdštejnové drží tvrz, kterou později přestavují na zámek, do roku 1654, kdy prodávají lomnické panství hrabatům Morzinům. Na dalších 142 let se zde tento rod zapisuje jako majitelé lomnického zámku a v průběhu této državy zdejší zámeckou stavbu také přestavěli. V roce 1796 koupil zámek Ignác Falge, který obchodničil v Trutnově. Netrvá však příliš dlouho a novými majiteli se stávají se stávají knížata Rohanové, kteří se zde zapisují do roku 1850, kdy je zámecké stavby využíváno účelově. Tuto funkci plní původní šlechtické sídlo do dnešní doby. Mezi nejzajímavější movité památky města řadíme tzv. Lomnický kancionál (graduál), který je proslulý svou iluminací a pochází z období mezi lety 1578 – 1583. Mezi dalšími památkami nalezneme např. devět a půl metrový brokofův morový sloup se sochami Panny Marie, sv. Jana Nepomuckého, sv. Šebestiána, sv. Vavřince a sv. Rozálie, který byl vystavěn jako dík za uchránění Lomnice před morem roku 1713. Mor zde řádil i v roce 1473 a 1652. Zajímavou historii má i zdejší radnice, která byla několikráte přestavována po četných požárech a původní panský pivovar, který sloužil do roku 1958, kdy byl zrušen. Ve zdejším muzeu se nachází množství zajímavých nálezů od zkamenělin až po národopisné artefakty. Vše pochází pouze z lomnického okolí mimo Kostí mamuta. V Lomnici je též od roku 1995 vyhlášena městská památková zóna. Město nalezneme na významné křižovatce turistických cest. Nejvýznamnější cesto je červená TZN, která z Lomnice vychází jednak jižním směrem k hoře Táboř a jednak severovýchodně k Libštátu a dále k Jilemnici. Modrá TZN přichází do Lomnice od Skuhrova a v lomnici se stáčí, aby severním směrem mířila k Semilům. Od této modré se též dvakráte odpojuje zelená TZN, jejíž jedna cesta směřuje k Popelce a Smetanově vyhlídce, druhá odbočka na náměstí dovede turistu ke zřícenině hradu Kozlova a do Nového Světa. Žlutá TZN, která Lomnici prochází od místní zastávky ČD směřuje severním směrem ke Košťálovu.