Loštice - klasicistní synagoga
Turistické cíle • Památky a muzea • Synagoga
Židovská synagoga v Lošticích byla do současné, tj. klasicistní, podoby, vystavěna v letech 1805 –1806 a nachází se v západní části tohoto Městečka. Její současná rozšířená podoba nahradila původní dřevěnou stavbu, pocházející z období kolem roku 1560. Stavba nové synagogy byla zahájena v roce 1651 a byla dokončena přístavbou severního obytného traktu pro duchovního. Na současném místě stojí od roku 1727. Další úpravy poté proběhly ještě na konci 19. století.
Synagogální lavice, pocházející z někdejší synagogy v Olomouci, jsou symbolickým Památníkem obětem holocaustu Židů z Loštic, Mohelnice, Úsova a Litovle. Jsou uzamykatelné a nacházejí se zde památky na někdejší návštěvníky synagogy.
Židé se v Lošticích vyskytují zřejmě nejpozději od počátku 16. století, v polovině 19. století jich zde žije téměř 500, což představuje přibližně 17 % obyvatel. Po II. světové válce se však do obce už vrátila pouze jediná rodina.
V obci se nachází také židovský hřbitov, který byl založen v 16. století a v jeho areálu bylo registrováno přibližně 650 náhrobků z období od 18. do 20. století.
Rekonstrukce synagogy byla zahájena v roce 2006 (dosud nebyla zcela dokončena) a v roce 2011 zde byla otevřena stálá muzejní expozice a knihovna Otty Wolfa. V jižní části synagogy se nachází ženská galerie. Zde byly restaurovány původní nástěnné malby, zejména originální zobrazení dudka.
V synagoze se v současnosti pořádají různé výstavy, besedy, vzdělávací akce i koncerty. Již v roce 2006 zde byla odkryta pamětní deska obětem holocaustu.