Loading...
Turistické cíle • Příroda • Vodopád
Lúčanský vodopád se nachází v malé obci Lúčky, která je známá také lázeňstvím. Patří ke známým vodopádům Liptova a i když je vysoký pouze okolo 12 metrů, zaujme svou malebností a polohou. V zimě nezamrzá díky teplým pramenům, využívaným ve zdejších lázních.
Zvláštností Lúčanského vodopádu je právě jeho poloha, neboť se nachází přímo uprostřed obce. Lúčanský vodopád spadá z vysoké travertinové terasy. Travertinu je v této části Chočských vrchů skutečně mnoho. Vedle Lúčanského vodopádu, jenž je od roku 1974 chráněnou národní přírodní památkou o výměře 0,94 ha nalezneme další chráněné přírodní výtvory tvořené travertiny. Jmenujme jen Lúčanské travertiny (rovněž národní přírodní památka o výměře 3,8 ha, r. 1975) či poněkud vzdálenější Bešeňovské travertiny, na jejichž podloží je vázána velká řada minerálních pramenů.
Travertinové podloží zasahuje i do sousední obce Kalameny, která je známá termálním jezírkem, jehož vody vyhledává řada návštěvníků této části Slovenska.
Do lázní v obci Lúčky, která se nachází v podhůří Chočských vrchů, se lidé chodili léčit již v roce 1761. První lázeňská budova byla postavená Adamem Turanským, kterému patřilo zdejší panství. Dříve se lázně specializovaly na různé ženské nemoci, dnes se zde léčí i poruchy pohybového ústrojí.
http://www.treking.cz/regiony/lucansky-vodopad.htm
V malé obci Lúčky,nedaleko Rožmberka,najdeme krom termálních koupelí,také jednu zajímavost.Uprostřed návsi hučí drtivě mohutný Lúčanský vodopád.Národní přírodní památka od roku 1974. 12 m vysoký kaskádovitý vodopád padá do malých jazírek z vrchního okraje travertínové terasy. Samotná Lúčanka neobsahuje veľké množství minerálů, ale jej přítoky, které přispěli k výzdobě vodopádů obsahují různé minerály..Nedaleko odtud jsou taképřekrásné Lúčanské tarvertíny a někollik přírodních koupališt s vývěrem termálního pramene.
Pokud byste v lázeňské obci Lúčky hledali Lúčanský vodopád na svahu některého z okolních vrchů, vězte, že marně. Nachází se přímo v centru obce pod kostelem Povýšení svatého Kříže. Unikátní vodopád byl v roce 1974 vyhlášený chráněným přírodním výtvorem, v roce 1996 potom národní přírodní památkou o rozloze 0,94 ha.
Potok Lúčanka nejprve přitéká po malých kaskádách k travertinové terase, ze které následně padá do Jezírka o 13 metrů níže. Kolmá stěna vodopádu je výsledkem probíhající zpětné eroze způsobené dopadající vodou, která ulamuje travertin a prohlubuje dno vodopádu.
Padající voda nikdy nezamrzá díky přitékající teplé vodě z lázeňských pramenů (ta má při vyvěrání teplotu 32 st. C). Samotná Lúčanka neobsahuje velké množství minerálů, zato její přítoky jsou hojně sycené. Důsledkem toho lze na travertinech pozorovat minerální zdobení. Měnící se malebnost vodopádu lze obdivovat po celý rok. Jak vypadá vodopád v červenci, se můžete podívat na přiložených fotografiích.
Již dříve v okolí vodopádu proběhl paleontologický a archeologický průzkum, jehož výsledkem jsou vzácné nálezy.
Lúčanský vodopád je vyhledávanou atrakcí. Často se stává kulisou pro fotografování. V Jezírku si děti a mládež rádi zaplavou.