Loading...
Informací, která by o této zajímavé budově měla asi vždy zaznít jako první, je konstatování, že ludéřovská sýpka není běžnou barokní zemědělskou stavbou z počátku 18. století, ale pozůstatkem někdejší gotické tvrze pocházející nejpozději z konce I. poloviny 14. století (počátkem následujícího století byla tvrz zřejmě přestavěna a o další tři století později se z ní stala sýpka). Jedním dechem je však potřeba dodat, že tento objekt s adresou Ludéřov č.p. 18 je opravdu hlavně barokním pozůstatkem části bývalého panského dvora při někdejší tvrzi, nacházející se v centrální části obce. Je ovšem více než pravděpodobné, že některé konstrukce původní gotické tvrze jsou v sýpce dodnes zakomponovány. Navíc při archeologickém výzkumu byla nalezena keramika, jednoznačně dokládající život na tvrzi v období od 14. do 17. století.
Sýpka, která prošla jistými úpravami i v 19. století, je jednopatrovým objektem, postaveným na půdorysu ve tvaru písmene L. Má vysokou valbovou střechu a jediný vstup. Fasády jsou víceméně hladké, masivní zdivo převážně (hlavně ve spodní části) kamenné. Vnitřní halový prostor je zděnými pilíři rozdělen na „dvojlodí“, přičemž dispozice obou podlaží je téměř stejná. Strop je trámový, krov tvoří mohutné tesané trámy spojené dřevěnými kolíky (tzv. vaznicový krov s hambálky a ležatou stolicí).
V novodobé historii byla barokní sýpka využívána zemědělským družstvem a od 90. let minulého století už jen chátrala. Dokonce se vážně uvažovalo o její likvidaci (ta snad byla v roce 2005 dokonce i příslušnými orgány schválena). Tomu zabránila jen skutečnost, že se několika nadšencům podařilo prosadit zařazení tohoto objektu mezi naše chráněné památky. V roce 2006 pak vzniklo občanské sdružení U nás, které od obce Drahanovice sýpku za symbolickou cenu odkoupilo a zahájilo její kompletní rekonstrukci.
V současné době je v sýpce umístěna expozice, takže je veřejnosti přístupná v rámci pravidelných otevíracích dnů (a moc jich, bohužel, není) nebo při pořádání kulturních akcích. V praxi tzn., že (pokud v zemích českých neřádí koronavirus a plukovník Prymula) je zde pravidelně otevřeno pouze každou neděli v čase od 13:00 do 17:00, a i to pouze v měsících květen až září. Mimořádnou prohlídku je však prá možné si předem telefonicky domluvit i jindy. Vstupné do vnitřních prostor tvrze činí 40,- Kč.
Do přízemí byla umístěna expozice historie někdejší Ludéřovské tvrze (a pozdějšího hospodářského dvora náměšťského panství) s drobnými exponáty představujícími život a práci na hospodářském sídle. Součástí expozice je také přiblížení historie nedaleké Keltské svatyně zvané též Švédské šance. Expozici, pochopitelně, doplňují fotografie zachycující rekonstrukční práce na budově barokní sýpky. V bývalé obranné baště probíhají krátkodobé výstavy, workshopy a přednášky. V patře jsou většinou pořádány koncerty a různé další kulturně - společenské akce, včetně svateb. Z původního 2. a 3. patra vzniklo podkroví s tzv. letní galerií. Pořádány zde bývají také zajímavé dílny tradičních řemesel.
Díky tomu, že se jedná o historicky hodnotný - a převážně v autentické podobě dochovaný - barokní objekt sýpky s pozoruhodným krovem a fragmenty původní středověké tvrze, byla tato budova mezi naše chráněné kulturní památky zařazena v únoru roku 2007. Je ovšem dosti nepochopitelné, že si cenné ludéřovské stavby do té doby v podstatě nikdo nevšímal a pozůstatky původního šlechtického sídla přeměněného na panský dvůr zachránila až iniciativa několika jednotlivců, kteří chtěli tuto památku zachovat příštím generacím.