Luxembourg
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Hlavní město
Hlavním městem Lucemburska je Luxembourg. Po svém hlavním městě dostala země i název. Žije zde skoro jedna pětina občanů celé země, přesněji 76446 obyvatel. Luxembourg je rozdělen údolími Pétrusse a Alzette. Vznikl z pevnosti, založené v roce 963 na kopci Bock. Za jednu z hlavních atrakcí, která se dochovala z původního hradu, jsou považovány kasematy. Hradby starého města Luxembourg stojí na příkrých svazích řeky Alzette a dnes podél nich vede vyhlídková silnice. Na východě a jihu ke starému městu přiléhá nové město. Obě městské části spojují viadukty. Staré město bylo postaveno na zbytcích opevnění založeného již Římany a Franky. Stojí v něm vévodský palác, Městská radnice (sídlo parlamentu) a gotická katedrála Notre Dame. Nové město bylo založeno v 19. století. Jeho severovýchodní předměstí Kirchberg je sídlem několika institucí Evropské unie, např. Evropského soudního dvora, Investiční banky a Evropského sdružení uhlí a oceli. Nové město je známo početnými konferenčními a výstavními centry. Sídlí zde nejstarší komerční rádio v Evropě, rádio Luxemburg, které vysílá do Británie, Francie, Německa a Nizozemska. Pěší zóna s nejkrásnějšími balkóny v Evropě, Chemin de la Corniche, je hlavní turistickou atrakcí města. Nádherný pohled na údolí a část města ležící na jeho dně se naskýtá z Citadelle du St Esprit.
Letzebuerg(lucembursky-moselské nářeší Němčiny) je hlavní města velkovévodství Lucemburska, které se nachází v Západní Evropě. Je to největší město v zemi(bez aglomerace cca 80 000 obyv., s ní o 40 000 více) a žije v něm necelých 20% obyvatel země. Rozkládá se na skalnatém masívu, který sousedí se soutokem řek Alzette a Petrusse. Díky tomu jsou jedním z hlavních lákadel pro turisty mosty, jichž je v Lucemburku celá řada a poskytují fascinující Pohledy na město. Svým členitým terénem bylo zvlášť centrum města dlouhou dobu pevností, která dokázala dbře odolávat nájezdníkům. Svou nedobytelnost však ztratila v obou světových válka v nichž byla bez obtíží skolena Německem.
V současnosti je Lucemburk plný institucí Evropské unie, bank a centrem služeb.
Pro Čechy by mohl mít výlet do tohoto města poměrně zvláštní chuť a to nejen díky neobvyklé úpravnosti města nýbrž i proto, že ve zdejší katedrále je uložen český panovník Jan Lucemburský.