Malá Morava – Kalvárie s děsivým příběhem
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Že se najdou leckdy místa, kde straší není zas tak neobvyklé. Že se tak děje (nebo dělo) ve dne je už méně obvyklé. Tak se alespoň mělo dít v domě č.p. 59 v Malé Moravě. A navíc to z hlediska věčnosti není tak dávno, údajně tak mělo strašit ještě ve 30. letech minulého století. Projevovalo se to např. Že v pravé poledne se samo štípalo dříví ve stodole, v noci bylo slyšet vysunutí petlice u vchodu, vrzání pantů při otvírání a zavírání dveří, bylo slyšet kroky po schodech na půdu.
Jednou se v půdní místnosti nachystal otec se syny i s hasičskou výstrojí (pro jistotu), když došly kroky ke dveřím, otevřeli, za dveřmi ale nic.
Ke klidu obyvatel byl přizván farář k vysvěcení domu, to prý vydrželo sotva měsíc, takže se svěcení muselo opakovat.
To už nesnesl i samotný farář, počal pátrati, co že je za tím strašením. Při tom zjistil, že o nějakých 150 let dříve žily v chalupě dvě vdovy oplývající slušným majetkem. Ty měly být neznámo kým zavražděny. Zhruba do období po zločinu má spadat postavení kříže s kalvárií nedaleko stavení. Paradoxní bylo, že o postavení sousoší není zmínka v místní farní kronice. Co tedy mělo být za tím, že kříž někdo postavil beze zmínky?
Otec jednoho předchozího malomoravského kněze, sedlák, poslal syna na studia, neměl však dostatek prostředků a možnou vraždou si obnos opatřil. Na smrtelné posteli se zřejmě vrah doznal a syn, již kněz nechal postavit kříž na památku zločinu. Zpovědní tajemství neumožnilo záznam podat v zmíněné kronice.
Po několika měsíčním svěcení prý nakonec strašení přestalo a chalup i s okolím je prý dnes nabito velmi pozitivní energií.
Příběh opravdu zajímavý, je-li docela pravdivý se můžeme jen domnívat. Každopádně kříž s kalvárií je pěknou, nedávno renovovanou památkou. Najdeme ho v horní části vsi ve směru na Sklené, asi 1 km od kostela.
Z výše uvedených důvodů tedy donátor i autor sousoší nejsou známi, ačkoliv…
V roce 2015 byla provedena renovace sousoší, na zadní straně se dají vcelku dobře přečíst nějaké nápisy. Pokud by zmíněná historie měla být pravdivá, tak sousoší zřejmě nechal opravit jistý Kuth König (nebo Konig) a jako sochař (Bildhauer) je uvedený Franz Rotter. To už jsou jistě osoby existující a možná i dohledatelné. Letopočet 1842 je datem provedené možné opravy. Pokud budeme uvažovat v možnosti zmíněného příběhu, vražda by se konala někdy v 80.–90. letech 18. století, Kalvárie by pak vznikla někdy počátkem století 19.
Ať je to s křížem jak chce, mají v Malé Moravě zajímavý příběh i pěknou památku. Ač nejd eo nic světoborného. V podstatě klasicky pojaté sousoší s křížem. Po stranách podstavce stojí Panna Marie Bolestná a sv. Jan Evangelista. Na podstavci je reliéf s božím beránkem, dekor tvoří rostlinné motivy.