Malá Morava – Moravský zemský strom
Turistické cíle • Památný strom
Období počaté Velkou francouzskou revolucí a následujícími napoleonskými válkami přineslo do Evropy události, kterým říkáme národní, národnostní či nacionalistické hnutí. Že to ve 20. století dospělo do takových hnusných forem, který se říká nacismus apod. nebudeme zkoumat.
Každopádně se to projevilo i vznikem nových států (Německo), zánikem starých států (Rakousko-Uhersko) i oddělením zabraných území (Polsko), atd. Rozpad SSSR už nebudeme zkoumat.
Konečně rozpadlo se i naše Československo. Paradoxně i to naše malé zbylé Česko může někomu připadat moc velké, respektive, málo svobodné. To omezení svobody vnímají hlavně někteří obyvatelé Moravy (případně zbytkového Slezska). Dodejme, že ve skutečnosti by šlo zase jen o nějaké osobní výhody nebo o vliv.
Naštěstí tyto projevy jsou bez většího zájmu veřejnosti a můžeme je spíš odkázat do říše folklórní a recesistické. Určitě se tak musí jevit relativně nedávný počin spolku, který si říká Království Králického Sněžníku. Podobná království, vévodství nebo knížectví u nás houfně začala vznikat po té co se svého času jistý herec, původem z Vizovic prohlásil Valašským králem. Že později vznikl zajímavá turistický marketingový projekt bylo už zásluho jiných, každopádně myšlenka se rozšířila tu více tu méně úspěšně.
Zpět k věci, zmíněný spolek při příležitosti 28. října 2018 osadil louku poblíž Malé Moravy stromem, který je označen jako „Moravský zemský strom“. Přece jen u takových stromů je lepší počkat, zda se vůbec ujmou. Takže pamětní deska u stromu byla odhalena o něco později, konkrétně 7. srpna 2021. Při průzkumu rostliny jsem odhadl, že nejde o nějaký parkový nebo lesní strom (lípa, habr apod.). S největší pravděpodobností jde o nějakou odrůdu slivoně (prunus) možná přímo prunus domestica, neboli švestka domácí. Proč tento strom asi nepotřebuje dlouhého výkladu, ačkoliv při hledání materiálu k článku jsem narazil na oblast kolem Vyškova, kde mají národní jabloň, a jižněji prosazují oskeruši.
Jak praví historie, švestky k nám dovezl Karel IV. Pročež se plodům říká kadlátky, karlátky apod. Co si pamatuju, švestky nerostou jen na Moravě, ale celkem dost i v Čechách, proč ovšem tamní obyvatelé pálí tak málo je i záhadou a raději si dojíždí pro hotovou pálenku je záhadou. Možné vysvětlení je, že jsou Češi líní, Moraváci pracovití. A nebo jsou obyvatelé Čech bohatší a proto dávají chudým Moravanům možnost si přilepšit…
No a proč je strom poblíž Malé Moravy, je nasnadě, lokalita není obzvlášť daleko od hranice Olomouckého a Pardubického kraje, tedy hranice zemské.