Loading...
Pomníky 1. světové války jsou u nás rozesety skoro v každé větší obci po celé republice. Protože tehdy vstupovaly naše země do válečné vřavy ještě jako součást Rakousko-uherské monarchie, oběti přinesly všechny národy v mocnářství zastoupené. Smrt si v bojích nevybírá podle národnosti, takž na „naší“ straně padali jak Češi, Moravané, tak i Němci (Rakušané), Poláci a další, pokud budeme myslet jen na národy, které obývali (či obývají) současný prostor České republiky. Sposta dalších národů či národností pak ještě spadala do dnes již pro nás zahraničních území Rakouska a tehdejších Uher.
Leckdy dlouhé seznamy obětí, které na takových pomnících můžeme číst jen podtrhují nesmyslnost válečných dějů. Vždyť nakonec ztrátu utrpí všichni, lhostejno jde-li o vítěze či poražené.
V prvních mírových letech tedy vznikaly pomníky snad i v domnění, že už žádná taková katastrofa nepřijde. Dnes víme, že se bohužel lidstvo příliš nepoučilo.
V Malé Moravě můžeme objevit pomník nedaleko místního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Poměrně dobře zachované dílo bylo odhaleno 10. září 1922. Protože Malá Morava spadá do oblasti pohraničí, tedy tzv. Sudet, bylo tehdy obyvatelstvo v podstatě kompletně německého jazyka. Autorem sousoší dvou vojáků, starší podpírá mladšího raněného druha, byl Josef Obeth. Tehdy již značně zavedený sochař. Pocházel z dnešního Terezína u Mikulovic, po vídeňských studiích si zřídil dílnu v Kuněticích na Jesenicku. V této oblasti se můžeme setkat s největší částí jeho děl i nás. Suverénně nejznámější je jeho pomník Vincence Priessnitze v dnešních Smetanových sadech v Jeseníku. Do Malé Moravy (Klein Mohrau) to nakonec od Jeseníku není zas tak daleko, řekněme přes kopec (Ramzovou) a něco.
Pomník tehdy stál obec asi 20.000 Kč. Další peníze přispěly sbírky mezi místními obyvateli a přičinili se i zdejší ochotníci (dalších 16.000). Při odhalení pomníku vyhrávala kapela z nedalekých Králík. Postavy z pískovce jsou v mírně nadživotní velikosti (230 cm). Na žulovém podstavci jsou po stranách jména asi 40 padlých a nezvěstných (ne zcela čitelné).