Loading...
Pískovcových památek v Maletíně a jeho okolí je celkem dost. Proč ne, když se kolem těžil odpovídající materiál, který posloužil k nejednomu podobnému i většímu dílu. Doba vzniku se udává v polovině 18. století.
Sloup s Pannou Marií je poněkud nenápadně stíněn košatou lípou, hlavně ve vegetačním období tak může zůstat i nepovšimnutý. Barokní sloup o celkové výšce necelých 7 m dnes stojí na zhruba čtvercové plošině, která původně měla balustrádové ohrazení. Plošina je vyvedena z různě velkých plochých opracovaných kvádrů, na nižším stupni bývalo zmíněné zábradlí.
Sloup stojí na dvoustupňovém hranolovém soklu. Ten pokračuje čtyřhranným podstavcem s reliéfy svatých. Podle biskupské berly i mitry poznáme sv. Mikuláše, sv. Antonín Paduánský v rouchu františkána klečí, v rukou knihu a nad ní se vznáší Ježíšek. Na straně severní objevíme sv. Václava. Na zbývající straně je patrně sv. Matouš. Tato část je zakončena poměrně výraznou římsou. Samotný sloup je válcovitý mírně se zužující. Vrchol sloupu je hlavice v korintském duchu, mezi zdobnými volutami jsou hlavičky andílků Na čelní straně sloupu je reliéf Nejsvětější Trojice. Bůh Otec sedí společně se Synem Ježíšem na oblacích, v nich jsou další andělské hlavy, nad nimi se vznáší holubice Ducha Svatého.
Vrcholová kompozice znázorňuje Pannu Marii Immaculatu. Ta stojí na zeměkouli, kterou obtáčí had jako Ďábel, světice drtí nohou jeho hlavu, sama je v mírně prohnuté pozici se sepjatými rukami.
Autorem je patrně neznámý místní kameník, který se zjevně nechal inspirovat významnými díly profesionálů v blízkém i vzdálenějším okolí.