Maršál Koněv - pomník, o kterém se mluví
Na náměstí Interbrigády v Praze 6 stojí pomník maršála Koněva. Pomník byl postaven v roce 1980. Autorem je akademický sochař Zdeněk Krybus. Socha Koněva je v nadživotní velikosti, stojí na podstavci s kamenným obložením s nápisem: „Významný vojevůdce maršál Sovětského svazu Ivan Stěpanovič Koněv, dvojnásobný hrdina Sovětského svazu a hrdina Československé socialistické republiky, velitel vojsk 1. ukrajinského frontu, která zachránila 9. května 1945 Prahu před zničením.“
Po 35 letech od postavení pomníku vznikla iniciativa některých občanů, která zpochybňovala zásluhy Koněva na osvobození Prahy a kritizovala jeho působení v armádě Sovětského svazu (zásah v Maďarsku, berlínská zeď, rok 68 v Československu) a proto požadovala odstranění pomníku. Z pomníku se tím stala politická věc. K pomníku se začali vyjadřovat historici, politici a některé iniciativy. Historikům obsah nápisu většinou nevadí. Vedení radnice v čele se starostou Ondřejem Kolářem požaduje umístit u pomníku dodatkovou tabulku s informací o podílu Koněva na krvavém potlačení maďarského povstání v roce 1956 a na jeho záštitu zpravodajského průzkumu pro okupaci Československa v roce 1968. Text má být v češtině, ruštině a angličtině. Stávající podobu pomníku, tedy bez další cedulky podporuje Český svaz bojovníků za svobodu, který u pomníku pravidelně pořádá shromáždění k „uctění obětí zahraničních armád 1945 a účastníků Pražského povstání v květnu 1945“. Proti umístění tabulky se ostře ohradili velvyslanci Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Arménie a Ázerbájdžánu. Odlišných názorů je tedy mnoho.
Pokud se náhodou půjdete na pomník podívat, můžete se zamyslet nad koloběhem dějin, přístupu lidí a politiků k událostem v určitých obdobích, případně se zajít podívat na nedalekou Lavičku Ferdinanda Vaňka, která oslavuje jinou postavu. Tato lavička vyvolává však také mnoho sporů.