Touhu po zřízení vlastního obchodního školství můžeme hledat již ve 2. polovině 19. století, ale k realizaci této myšlenky tehdy nedošlo. Stejně tak dopadlo její opětovné vytažení na světlo světa před 1. světovou válkou. Zmiňme zejména schůzi městského zastupitelstva 19. března 1914, na níž profesor Václav Fayx přednesl to, že svého času přišel rada vrchního zemského soudu Otakar Kasalický s návrhem, aby se v Jičíně zřídila obchodní akademie a tak se zeptal, co bylo v této věci nakonec podniknuto. Starosta mu tehdy odpověděl, že bylo o tomto nápadu uvažováno, ale nakonec se od něj upustilo, protože bylo uděleno povolení ke zřízení obchodní akademie v Hořicích, odkud to do města není daleko, a tak se opět nic nedělo. Jediným školním ústavem, který se svojí náplní škole podobal, byla tedy Pokračovací škola průmyslová a obchodní, která byla zřízena v roce 1870 jako řemeslnická škola a roku 1886 zreformována na řádnou průmyslovou školu pokračovací s obchodnickým kursem.
Skončila utrpení 1. světové války a vznikla Československá republika, což přineslo řadu změn do všech oblastí lidského života, a tudíž i do školství. V Jičíně bylo rozhodnuto zřídit dvouletou obchodní školu, protože město za jinými svými souputníky v této sféře zaostávalo a místní studenti museli mířit za vzděláním na dvouletou obchodní školu do Mladé Boleslavi a na obchodní akademie v Hořicích a v Kolíně. K jejímu otevření mělo dojít 15. září 1920, ale teprve v roce 1922 byl otevřen 1. ročník dvouleté Veřejné obchodní školy, k níž byla též přičleněna obchodní škola pokračovací, jež byla do této doby součástí místní průmyslové školy. Protože však nově vzniklá instituce, jejímž prvním ředitelem byl jmenován František Nožička, neměla vlastní budovu, byla nastěhována do obecné školy na Novém Městě, resp. do jejího 2. patra. V tomto stavu fungovala obchodní akademie až do roku 1929. 11. února tohoto roku se totiž sešla porota, aby posoudila sedmici došlých návrhů, které byly reakcí na to, když městská rada vypsala soutěž na náčrtky pro stavbu budovy obchodní školy mezi místními oprávněnými podnikateli. 1. cenu obdržel Ing. arch. Čeněk Musil, 2. cenu Ing. Karel Vorel a 3. cenu Ing. Antonín Holeček. Z vítězného plánu byl pak vyhotoven předběžný rozpočet, v němž se došlo k 1 100 000 Kč.
O stavbě nového školního objektu však městské zastupitelstvo rozhodlo až 17. července 1929. Novou budovu, jež byla situována do jižní části původní Valdštejnovské zámecké zahrady (vznikla na místě několika domků a přilehlých zahrad a polí) naproti divadlu Český ráj, kde měla stát původně nová poštovní budova, navrhl architekt Čeněk Musil, který ji svým vzhledem přiblížil tehdejšímu převládajícímu architektonickému stylu - funkcionalismu. Stavbu čp. 220 pak realizoval v letech 1929-1930 zdejší stavitel Josef Novotný. K její kolaudaci došlo 17. prosince 1930 a v únoru 1931 v ní bylo zahájeno vyučování. Škola od té doby nesla název "Masarykova" a skládala se ze dvouleté školy obchodní pro jinochy, dvouleté školy obchodní pro dívky, kupecké školy pokračovací a z odborných kursů, které byly zřizovány podle potřeby a po předchozím schválení ministerstva školství a národní osvěty.
Vznikl tak patrový podsklepený dvoukřídlý objekt, jenž byl zastřešen plochými a sedlovými střechami. Hladké fasády se sdruženými okny vytvářejí větší souvislé plochy s důrazem na horizontální linie. Nad vstupní vestibul pak byla situována socha Merkura od sochaře Josefa Vašaty, který pocházel z Malšovy Lhoty u Hradce Králové. Tato plastika patrona obchodu byla vytvořena z mědi, ale nebyla z ní odlita, nýbrž jde o tepanou práci, jejíž model byl vytvořen autorem v sochařském ateliéru Karla Stuchlíka v Jičíně a 22. února 1930 předložen k posouzení komisí znalců ve složení: prof. Jaroslav Madlafousek, prof. Antonín Martínek, Ing. arch. Čeněk Musil, stavební inženýr Alois Čejka a sochař Karel Stuchlík. Po jejím souhlasném dobrozdání bylo její vytepání v kovu svěřeno státní průmyslové škole v Hradci Králové, resp. jejímu odbornému učiteli Josefu Peškovi a jeho žákům. Naopak podstavec z královédvorského pískovce a osazení 2,6 m vysoké sochy provedl v březnu 1931 sám autor. Sama plastika byla ke kamenné kouli soklu připevněna 6 cm tlustou železnou tyčí, jež byla protažena tělem a vycházela chodidlem nohy. Celkový náklad na její vznik dosáhl 36 000 Kč, z čehož samo vytepání činilo 27 000 Kč.
Jedním z nejvýznamnějších dnů této školní budovy byla také Valdštejnská výstava, k jejímuž uspořádání došlo roku 1934 a většina výstavního materiálu byla prezentována právě zde. Úsilí o zřízení obchodní akademie bylo potlačeno německou okupací, protože několik měsíců v roce 1939 zde sídlilo prozatímně gestapo a od roku 1942 držela objekt německá vojenská správa, a tudíž se musela škola přestěhovat tam, kde začínala. V roce 1945 byla zřízena Masarykova obchodní akademie, jež však nevydržela v původním stavu fungovat dlouho, neboť po únoru 1948 došlo ke změně charakteru její výuky, přičemž z ní vznikla vyšší hospodářská škola (od roku 1953 čtyřletá hospodářská a dvouletá hospodářská škola). Roku 1961 došlo k jejímu rozdělení na čtyřletou střední ekonomickou školu s maturitou a dvouletou ekonomickou školu.
V roce 1990 byla opětovně zřízena čtyřletá obchodní akademie, jíž se roku 1992 navrátilo původní pojmenování "Masarykova". Spolu s ní došlo k otevření dvouleté obchodní školy. V té době byl objekt rovněž prohlášen za kulturní památku, a to k 18. prosinci 1991. V letech 1999-2000 došlo navíc k přístavbě tělocvičny a realizaci rekonstrukce budovy, v jejímž rámci vznikly v půdní vestavbě 2 učebny, kabinet a knihovna, došlo k rozšíření a adaptaci toalet, k přebudování starých šaten na kabinety, k propojení staré budovy s přístavbou, k částečnému posunutí sborovny kvůli schodišti na půdu atd. V roce 2002 byla u příležitosti 80. výročí existence školy slavnostně odhalena pamětní deska Ing. arch. Čeňku Musilovi. Roku 2020 byl zpracován projekt na venkovní sportovní hřiště. Více o této škole, jež letos slaví krásných 100 let svého trvání, se lze dozvědět nejen na webu památkářů:
https://pamatkovykatalog.cz/skola-obchodni-akademie-12851445, nýbrž také na jejích vlastních stránkách:
https://www.moa-jc.cz.