Máslovice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Malebnou vesničku ve Středočeském kraji najdete 18 km na sever od Prahy. V obci určitě navštivte Malé máslovické muzeum másla, projděte se Máslovickou naučnou stezkou v máslovické stráni, nebo se projeďte jedním z nejstarších vltavských přívozů .
Historie obce
První písemná zmínka o Máslovicích pochází z roku 1052, kdy kníže Břetislav I. Daroval několik zdejších poddaných nově založenému klášteru ve Staré Boleslavi. Samo osídlení sahá hluboko do pravěku, jak to dokládají četné archeologické nálezy. Název obce je podle prof. A. Profouse rodového původu a je odvozen od osobního jména Máslo, stařešiny rodu Masloviců.
Roku 1298 daroval obec tehdejší držitel Máslovic Vojtěch z Poděhus oltáři sv. Víta na Pražském hradě. Církevní držba přetrvala husitské bouře a trvala až do roku 1706, kdy je kapitula u sv. Víta prodala Karlu Josefu Voračickému, který je připojil ke statku Chvatěruby. Voračičtí prodali celý chvatěrubský statek Mathiasi Friedrichu von Reise Stallburg, který je spojil se statkem Panenské Břežany. Stallburgové byli poslední máslovickou vrchností do zrušení roboty v r.1848. Celá staletí byly Máslovice malou zapadlou vesničkou. Podle berní ruly z r. 1654 tu byly vedle panského dvora čtyři selské usedlosti a v době vlády Josefa II tu bylo jen 15 domků. Teprve rozvoj průmyslu v sousedních Libčicích ve 2.pol.19.stol. po stavbě železnice Praha-Děčín-Drážďany přinesl podstatný přírůstek obyvatel.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 16 F1
archeologické nálezy
kaplička
muzeum másla
První zmínka o lokalitě 1052
Prvotní osídlení katastru proběhlo v mladší době kamenné a do dnešní doby se zachovalo v nálezech několik kosterních pozůstatků. Další kostrové hroby byly nalezeny koncem 19. století západně od obce. Dle jednotlivých předmětů byly nálezy datovány do přelomu 10. - 11. století. Ves, při datu první zmínky byla darována staroboleslavskému klášteru. V roce 1298 je majitelem uváděn Vojtěch z Poděhus, který ještě téhož roku daroval hradčanskému Svatému Vítu. V církevních državách se ves uvádí až do roku 1706, kdy Máslovice zakoupili Voračičtí z Voračic a následně je připojují k Chvatěrubům. Dalším majitelem se stal Mathias Friedrich z Reise Stallburgu, který celé Chvatěrubsko připojil k panenskobřežanskému zboží. V obci nalezneme také muzeum másla, kde je možno spatřit expozici výroby a zpracování másla, včetně opisů historických dokumentů týkajících se obce. Nejsnadnější přístup do obce je po silnici z Vodochod k Chvatěrubům. Obec je v hraničním pásmu přírodního parku Dolní Povltaví.