Po břehu Vltavy.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Výlet rozkvétající se přírodou v kaňonovitém údolí Vltavy.
Za čím jedeme?
Vycházím z vlakové zastávky v Řeži. Po lávce přecházím na druhý břeh Vltavy, kde po břehu vede červeně značená cesta. Pěšina kopíruje tok řeky ve srázu přírodní rezervace Větrušická rokle. Nad řekou se tyčí slunné skalnaté stráně s rostlinami skalní stepi a lesostepi. V místě bývalého přívozu Letky - Větrušice jsou pod skálou zbytky domku převozníka. Po chvíli přicházím k máslovickému přívozu, kde je příjemné posezení v malé hospůdce přímo u kotviště lodí.
Po odpočinku jsem se rozhodl navštívit nedaleké Muzeum másla v Máslovicích. A tak jsem odbočil z trasy a vydal jsem se Máslovickou naučnou stezkou, která vede od přívozu okolo Výzkumného ústavu včelařského a pak lesem prudce stoupá do Máslovic.
Unikátní muzeum nejen u nás, ale i v Evropě vystavuje předměty související s dřívější výrobou másla jako jsou máselnice, odstředivky, formičky na máslo, ale také obaly na máslo. V jedné z místností je také expozice o historii obce.
Po prohlídce muzea se stejnou cestou vracím zpět k máslovickému přívozu a pokračuji dál po červeně značené cestě, která prochází přírodní rezervací Máslovická stráň. Nad řekou se rozprostírá skalnatá stráň s výskytem chráněných a ohrožených druhů skalní a suchomilné vegetace a živočichů.
Míjím zdymadlo Dolany a po okraji přírodního parku Dolní Povltaví přicházím do Chvatěrub. Cesta vede okolo torza nedostavěného zámku a zbytku hradeb gotického hradu na skalním ostruhu nad řekou.
Stále po břehu řeky jsem došel do Kralup.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Příjemný odpočinek a občerstvení v hospůdce u máslovického přívozu
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nádherné kaňonovité údolí řeky Vltavy, Zajímavé muzeum másla
Ostatní informace
vstupné do Muzea másla 30,-/20,- Kč