Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Kojetín vznikl dle pověsti v dobách Sámovy říše a za zakladatele považují jeho syna, kterého jmenují Kojatou. První písemná zmínka o Kojetíně je z roku 1233. Koncem 12. nebo počátkem 13. století se Kojetín dostal do držení pražského biskupství, které trvalo až do doby husitského hnutí. Poté bylo panství zastaveno Jiřímu ze Šternberka.
Do 18. století se na něm vystřídalo několik významných moravských i cizích rodů. Kojetínské panství i samo město nabylo velkého rozkvětu za pánů z Pernštejna. K 20. prosinci 1720 panství přechází opět do držení pražského arcibiskupství. Tuto dobu připomíná znak města Kojetína.
Toliko krátká historie města. A co na náměstí v Kojetíně najdete za památky ?
RADNICE
Radnice v Kojetíně stála jistě již v 16. století za panování mocného rodu pánů z Pernštejna, kteří se velice zasloužili o zvelebení města. Dnešní budova radnice byla vystavěna v druhé polovině 18. století, na což upomíná zvon ulitý rok 1757, který byl původně zavěšen v radniční věži. Secesní úpravy prodělala v roce 1829, a do dnešní rekonstruované podoby byla přestavěna po ničivém požáru v srpnu 1995.
MOROVÝ SLOUP PANNY MARIE
Střed náměstí tvoří mariánský sloup, který dal postavit kojetínský měšťan Johanes Kulhan v letech 1704 - 1705. Nachází přímo ve středu náměstí. Celá stavba sestává z pískovcového podstavce, na kterém jsou zaznamenání její fundátoři, kojetínští měšťané Jan a Alžběta Kulhanovi. Na tomto podstavci se také nachází menší výklenek, který snad sloužil k uložení svíce. Z tohoto podstavce vyrůstá mramorový sloup zakončený bohatě zdobenou korintskou hlavicí, na níž spočívá hlavní motiv stavby, figura Panny Marie. Mariánský sloup je připisován významnému moravskému baroknímu sochaři Bohumíru Fritschovi, představiteli první vlny vídeňského klasicismu 18. století, který pracoval také na výzdobě interiéru zdejšího kostela. Po stranách morového sloupu lze spatřit další skulptury, a to sv. Floriána ( ochránce před požáry a patrona hasičů) a sv. Vendelína (ochránce stád a přeneseného domácího zvířectva).
OKRESNÍ DŮM
Další pamětihodností města je bývalý zájezdní hostinec U zlatého křížku na náměstí nebo-li Panská hospoda, v němž v únoru 1849 Josef Mánes maloval hanácká děvčata (na což upozorňuje pamětní deska na fasádě budovy). Budova však byla kompletně přestavěna v secesním stylu roku 1911 architektem F. Skopalíkem a sloužila dlouhou dobu jako Okresní dům, veřejná jídelna a knihovna. Dnes se v budově nachází pobočka Komerční banky a po velké rekonstrukci z roku 2001, kdy byl kompletně zrekonstruován i přilehlý dvůr, slouží stavba veřejnosti jako Městské vzdělávací a informační centrum. Nachází se zde galerie, muzeum, židovský koutek (muzeum). V patře i nadále sídlí zmodernizovaná Městská knihovna.
HOTEL PIVOVAR
Hotel Pivovar stojí na místě měšťanského pivovaru, který zde fungoval od roku 1556. Po zrušení pivovaru v 19.století byl na jeho místě vystavěn výstavní hotel s názvem "Hotel Pivovar". Ten byl roku 1904 secesně přestavěn do dnešní podoby, dochovala se bohatá štuková výzdoba s klasickými secesními motivy. Hotel je jednopatrová členitá budova se dvěma věžicemi a balkonem nad hlavnim vchodem. Nemovitost je již mnoho let zapsána v seznamu nemovitých kulturních památek. Po nákladné rekonstrukci byla budova slavnostně otevřena roku 2007. Majitelem je město Kojetín a je zde restaurace s možností ubytování.
http://www.hrady.cz/index.php?OID=4266
http://www.hrady.cz/index.php?OID=4263
http://www.hrady.cz/index.php?OID=4254
http://www.hrady.cz/index.php?OID=4271