Město Plzeň
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Město Plzeň je západočeskou metropolí. Nachází se jihozápadním směrem od Prahy, odkud je po dálnici D5 snadno dostupné. Rozkládá na soutoku čtyř řek Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy. Na jejich soutoku byla jako královské město v roce 1295 založena Václavem II. Výhodná poloha na křižovatce významných obchodních cest umožňovala městu rychlý rozvoj. Vysoká kulturní i společenská úroveň se odrazila v jeho osobitém stavebním vývoji. Mezi cenné stavební památky patří například gotický chrám sv. Bartoloměje, renesanční radnice, františkánský klášter či třetí největší židovská synagoga na světě. V období industrializace v 19. století byly v Plzni založeny známé průmyslové giganty – strojírenský komplex Škoda a světoznámý pivovar Plzeňský Prazdroj.
Dnes je Plzeň dynamickou a moderní metropolí západních Čech. Je sídlem mnoha významných firem a průmyslových podniků, Západočeské univerzity a jedné z lékařských fakult Univerzity Karlovy. Najdete tu rozsáhlou síť hotelů a restaurací, nechybí ani bohaté kulturní a sportovní vyžití a rozvinutá turistická infrastruktura. Své výjimečné kvality Plzeň potvrdila ziskem titulu Evropské hlavní město kultury 2015. Na celý rok se promění v kulturní metropoli a nabídne zajímavý program obsahující výstavy, koncerty, jedinečná divadelní, hudební i taneční vystoupení a unikátní přehlídku zahraničních souborů nového cirkusu. V Plzni se tak představí nejlepší artisté a akrobati z celé Evropy.
Plzeň je známým cílem poznávací turistiky českých i zahraničních turistů, z nichž většina míří do světově proslulého pivovaru, které nabízí několik prohlídkových tras, včetně Pivovarského muzea. Zajímavá je také procházka historickým centrem města. Příjemným místem k odpočinku je městský sadový okruh s Mlýnskou strouhou, kde je možné si v klidu posedět na lavičkách a vychutnávat atmosféru města či si odpočinout v jedné z místních kaváren či restaurací.
Kromě výhledu z nejvyšší kostelní věže v Čechách, katedrály sv. Bartoloměje, je možné Plzeň a její okolí z výšky obdivovat hned z několika rozhleden, mezi které patří Krkavec, Chlum a Sylván, a také z věže nedalekého středověkého Hradu Radyně. Město je protkáno celou sítí cyklistických značených tras. Z Plzně vede také řada značených turistických cest a naučných stezek, jejichž výchozí body se nachází v okrajových částech města.
Jednou z největších rekreačních oblastí v Plzni je soustava boleveckých rybníků, nabízí možnost koupání a procházek, je vhodná i pro cykloturistiku. Nejlepší koupání v přírodě bezesporu skýtá Velký bolevecký rybník, na jehož severním písčitém břehu najdete rekreační areál s veřejným koupalištěm Ostende. Okolí pláží je lemováno borovicemi, které zajišťují příjemný stín.
Plzeň nabízí zajímavé možnosti pro rodinný výlet. Kromě zoologické zahrady, do které z centra města můžete dojet speciálním vláčkem, za návštěvu určitě stojí Muzeum loutek či Muzeum Strašidel. Zajímavý tip na to, jak strávit v Plzni celé odpoledne za každého počasí, představuje science centrum Techmania. Bohatá nabídka interaktivních expozic, vědecké show, hlavolamy, demonstrace pokusů, nečekané experimenty, netradiční workshopy a navíc supermoderní planetárium zabaví celou rodinu.
Historie
Město nechal založit v roce 1295 král Václav II. jako královské město na křižovatce obchodních cest. Bylo postaveno na šachovnicovém půdorysu, obehnáno dvojitými obrannými hradbami a jeho obrana ještě posílena. Ve 14. století se svým rozkvětem vyrovnalo Praze a Kutné Hoře. V období husitských válek musela část obyvatel, která stála na straně husitů, město opustit. Plzeň tehdy odolala náporu a obléhání husitů. Za tento postoj jí císař Zikmund v roce 1434 udělil určitá privilegia a město se úspěšně dál rozvíjelo. Dokladem kulturního rozvoje je i to, že v roce 1468 byla v Plzni vytištěna první česká kniha a to Kronika trojánská. V 16. století město poničilo několik požárů a nově budované a opravované domy byly vystavěny v renesančním stylu. V době stavovského povstání v roce 1618 bylo město poprvé dobyto vojskem generála Mansfelda. Třicetiletá válka rozvoj Plzně zastavila. Město bylo vypáleno, vydrancováno a obyvatelé bojovali s morovou epidemií.
V 19. století byly zbořeny hradby a na jejich místech se začaly zakládat parky a sady. V roce 1842 byl ve městě založen Měšťanský pivovar. V roce 1869 byla prodána původně Valdštejnova strojírna a jejím novým majitelem se stal Emil Škoda. Podnik se rychle rozrůstal a kromě strojírenských závodů tu byla také největší zbrojovka v Rakousku-Uhersku. Železniční Doprava byla do města přivedena v roce 1861 a do roku 1876 se stala z Plzně důležitá železniční křižovatka. V 19. a počátkem 20. století se díky rozvoji průmyslu město velmi rozrostlo.
V období druhé světové války byla Plzeň hraničním městem Protektorátu Čechy a Morava a Hitlerova Německa. Město bylo několikrát bombardováno a osvobození se dočkalo až v květnu 1945 od americké armády pod vedením generála Pattona. Od roku 1990 si Plzeň první květnový víkend osvobození spojeneckými vojsky každoročně připomíná velkolepou akcí nazvanou Slavnosti svobody, kdy se část města promění na historický vojenský kemp a zaplní jej dobová vojenská technika. Během slavností se do Plzně neustále vrací několik amerických a belgických veteránů.
Architektura
Dominantou města je gotický chrám svatého Bartoloměje se 103 metrů vysokou štíhlou věží, který je postaven na centrálním náměstí a pochází z období zakládání města. Kostelní věž je zpřístupněná veřejnosti jako rozhledna. Nedaleko kostela je morový sloup zhotovený v roce 1681. Renesanční budova, která byla v letech 1907 a 1912 rekonstruována a ozdobena sgrafity, pochází z let 1554 až 1559. Nejhodnotnější barokní stavbou v Plzni je budova biskupství postavená v roce 1710. Gotická Vodárenská věž byla původně součástí vstupní brány do města. V roce 1822 byla přestavena a zvýšena o patro, které je v empírovém slohu. Nejstarším domem ve městě je tak zvaný Tepelský dům pocházející z roku 1501 a najdeme jej ve Zbrojnické ulici. V letech 1890 až 1893 byla v Plzni postavena Velká synagoga, před několika lety byla zrekonstruovaná a dnes slouží k pořádání koncertů a výstav. Řada domů ve městě se pyšní sgrafitovou výzdobou. K zajímavostem města patří jeho Plzeňské historické podzemí, které se začalo stavět již od 13. století. Část podzemních prostor je v turistické sezóně zpřístupněna.
V Plzni se kromě chrámu sv. Bartoloměje a Velké synagogy se nachází řada církevních památek. Klášter františkánů s kostelem Nanebevzetí panny Marie pochází z roku 1295. V letech 1711 až 1714 byl postaven klášter dominikánek s kostelem svaté Anny. K nejstarším kostelům v Čechách patří kostel svatý Jiří v Doubravce, který byl podle historických pramenů postaven již v roce 992.