Město Vlašim a socha sv. Jana Nepomuckého
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Vlašim je město v okrese Benešov, ve Středočeském kraji, asi 20 km jihovýchodně od Benešova a 40 km severně od Tábora. Žije zde necelých 12 tisíc obyvatel. Kromě zámku a úžasného zámeckého parku se zde také nachází římskokatolický kostel sv. Jiljí a v jeho těsné blízkosti socha sv. Jana Nepomuckého. Socha stojí na u zdi, v uličce vedoucí okolo fary k zámku či na Husovo náměstí.
U sochy je informační cedulka s tímto nápisem:
Socha byla postavena roku 1723 na západní straně děkanství, před bývalou školou hraběnkou Františkou Antonií Weiszenwolfu, rozenou hraběnkou z Lamberka.
Autor neznámý. R. 1823 byla socha kvůli stavbě nové silnice přemístěna na jižní stranu děkanství. Za komunistů byla dána do rohu děkanské zahrady před kostel sv. Jiljí.
Na soklu je rytý nápis Honori Divo Nepomuceno ex pietate Eróta.
(Postavena ze zbožnosti k cti sv. Nepomuckého)
O něco výše, na spodní části dříku:
F : A : G : V : W : W : G : G : V : L Anno 1723
(Franziska Antonia Gräfin von Weiszenwolf úboren Gräfin von Lamberk)
Nad nápisem je znak patřící ve shodě s nápisem hraběnce z Weiszenwolfu.
Socha je kulturní památkou České republiky.
Město Vlašim
Svatý Jan Nepomucký nebo též Jan (Johánek) z Pomuka (dnes Nepomuk) byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datum narození není přesně znám, někdy okolo roku 1340. Asi nejdůležitější etapa jeho života začala v roce 1389, kdy byl jmenován generálním vikářem pražského arcibiskupa. Tento úřad díky svým pravomocím hrál podstatnou roli ve správě arcibiskupství a v neklidné době konce 14. století také ve sporu mezi arcibiskupem a králem. Kvůli velkému západnímu schizmatu vzniklo nepřátelství mezi českým králem Václavem IV. a arcibiskupem Jenem z Jenštejna, které se také týkalo jmenování biskupů a dalších představitelů vysokých církevních úřadů.
Osudný den nastal 20. března 1393, kdy se král Václav IV. setkal s Janem z Jenštejna. Po krátké hádce byli zajati čtyři muže z arcibiskupova doprovodu, mezi nimiž byl i Jan z Pomuka. Nejprve byli vyslýcháni a poté mučeni. Jan během tohoto mučení zemřel, zbývající tři přežili a byli propuštěni. Okolo deváté hodiny večerní bylo Janovo tělo svrženo z Karlova mostu do Vltavy. Původně se předpokládalo, že zemřel utonutím, ale následná objevená poranění hlavy vedou k domněnce, že zemřel ještě před vhozením do řeky. O necelý měsíc později (17. dubna) našli rybáři Janovo tělo na pravém břehu Vltavy. Pohřbu se dočkal až patrně v roce 1416, ale zato na významném místě, v katedrále sv. Víta.
Osudy Jana z Pomuku však jeho smrtí neskončily. Politickou vraždu střídá zázrak. Začíná se šířit legenda o jeho životě a především mučednické smrti. Objevuje se také domněnka, že Jan byl vyslýchán a zabit kvůli zpovědnímu tajemství, které se mělo týkat královny. Proč tedy neuznávat slušného člověka, kterého zabila mocenská svévole.
Kaplička nebo kostel se nedá na mostě postavit a tak se zde začaly stavět sochy. Kdy byla postavena v Čechách první socha Jana Nepomuckého, nevím, ale místo bylo vždy podobné, u řeky, říčky, potoka a u mostu nebo lávky přes ně. Most jako místo smrti Jana z Pomuku se začínal stávat poutním místem a pojmem pro poutníky.
Socha, která se nachází ve Vlašimi, představuje Jana z Pomuku, jenž drží v pravé ruce kříž s ukřižovaným Kristem a v levé ruce má sejmutý biret. Obličej má odvrácen směrem ke kříži a nad jeho hlavou je umístěno pět hvězd. Socha je umístěna na tvarovaném podstavci.
Když přijede člověk do Vlašimi autem, tak není problém ve městě zaparkovat. Kdo nevlastní tento dopravní prostředek, může sem přicestovat vlakem nebo autobusem.
Ve Vlašimi a okolí jsem ještě navštívil následující:
- Vlašimský zámecký park:https://www.turistika.cz/mista/zamecky-park-ve-meste-vlasim
- město Vlašim:https://www.turistika.cz/mista/mesto-vlasim
- fontány ve Vlašimi:https://www.turistika.cz/mista/fontany-na-husove-namesti-ve-meste-vlasim
- vyhlídková zámecká věž a muzeum Podblanicka:https://www.turistika.cz/mista/mesto-vlasim-muzeum-podblanicka-a-vyhlidkova-zamecka-vez
- kostel sv. Jiljí:https://www.turistika.cz/mista/mesto-vlasim-a-kostel-sv-jilji
- Husův sbor ve Vlašimi:https://www.turistika.cz/mista/mesto-vlasim-a-husuv-sbor-kostel-ceskoslovenske-cirkve-husitske
- Velký Blaník: https://www.turistika.cz/mista/velky-blanik-nejposvatnejsi-hora-vojenska-zakladna-v-cechach
- památník setkání dvou armád:https://www.turistika.cz/mista/pamatnik-setkani-dvou-armad-u-hlavni-silnice-c-112-z-vlasimi-do-benesova
- ubytováni jsme byli zde:https://www.turistika.cz/rady/penzion-silvie-ve-meste-vlasim
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/