Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Do městyse Panenský Týnec zavítá většina lidí kvůli zdejšímu nedostavěnému klášteru. Zaparkují na náměstíčku (návsi) uprostřed obce a po návštěvě krásného i tajemného místa zase pokračují dál. Když už však tady člověk je, tak je dobré se trochu projít a prohlédnout si dva objekty zde stojící. Je pravda, že jsou zavřené, ale i zvenku je na ně krásný pohled.
Prvním a větším z nich je kostel sv. Jiří. Původně na jeho místě stával malý kostelík. Jako datum jeho založení se uvádí rok 1318, ale není to písemně doloženo. Vychází se z toho, že tohoto roku na Velikonoce a zároveň na svátek sv. Jiří (23. dubna) obdržel patrně v Domažlicích Plichta ze Žirotína rytířské pasování od krále Jana Lucemburského u příležitosti zemského sněmu. A jako trvalou připomínku pasování do rytířského stavu mohl založit kostelík sv. Jiří.
Další údaje spadají do doby někdy po roce 1722, kdy bylo patrně potřeba sakrální stavbu zvětšit. Důvodem byl zánik klášterního kostela sv. Trojice po požáru kolem roku 1722 (uvádí se datum 30. 7. 1722). Volba však nepadla na zbourání kostelíka a stavbu nového, nýbrž se přistoupilo k jeho barokní přestavbě a rozšíření. Po dokončení převzal tento kostel funkci farního kostela, když v roce 1740 byla v Týnci zřízena samostatná duchovní správa. Další opravy jsou datovány do roku 1904.Zajímavostí je, že na kostele jsou stále v provozu hodiny s ručním denním natahováním. Majitelem objektu je Římskokatolická farnost Zlonice a běžně není přístupný.
U východní strany kostela sv. Jiří stojí Kaple sv. Jana Nepomuckého. Není známo, kdo a kdy ji dal vystavět. Jisté je však, že tato stavba souvisí s osobou Jana z Pomuku, jehož osud neskončil smrtí. Brzy se začala se šířit legenda o jeho životě a především mučednické smrti. A začaly se na mostě stavět sochy. Místo bylo vždy podobné, u řeky, říčky, potoka a u mostu nebo lávky přes ně. Most jako místo smrti Jana z Pomuku se začínal stávat poutním místem a pojmem pro poutníky. Následoval rok 1729, kdy byl Jan Nepomucký vyhlášen za svatého a jeho uznávání se ještě zvětšilo. A kromě soch se začalo s budování kapliček či kostelíků. A to je patrně i tento případ. Je doloženo, že kaple stála v roce 1740. Za dob panování císaře Josefa II. si sice hrozilo zrušení, ale nakonec zůstala naštěstí zachována.
Kaple byla postavena na obdélném půdorysu s lizénovými rámci, Průčelí je zdůrazněno dvěma pilastry a trojúhelníkovým štítem. V současné době je kaple nově opravena. Vysvěcena byla v roce 1998 uvnitř se sochou sv. Jana Nepomuckého. Bohužel ne všichni přijížděli obdivovat stavbu pro její architektonickou či duchovní hodnotu a Socha sv. Jana Nepomuckého i dva svícny byly v roce 2001 z kapličky ukradeny.
V okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- nedostavěný chrám v Panenském Týnci:https://www.turistika.cz/mista/panensky-tynec-nedostaveny-chram
- kaple nedaleko Panenského Týnce:https://www.turistika.cz/mista/kaple-kostelik-sv-blazeje-a-kdysi-kouzelna-studanka-nedaleko-mestyse-panensky-tynec
- menhir Baba:https://www.turistika.cz/mista/slavetin-menhir-baba
- zajímavá kaple ve Slavětíně:https://www.turistika.cz/mista/slavetin-kaple-navstiveni-panny-marie
- kostel ve Slavětíně:https://www.turistika.cz/mista/mestys-slavetin-kostel-sv-jakuba-vetsiho
- Oldřichův dub:https://www.turistika.cz/mista/oldrichuv-dub-v-peruci
- Boženina studánka:https://www.turistika.cz/mista/bozenina-studanka-v-mestyse-peruc
- menhir Kamenný pastýř u obce Klobuky:https://www.turistika.cz/mista/menhir-kamenny-pastyr
- lípa Svatopluka Čecha v obci Klobuky:https://www.turistika.cz/mista/lipa-svatopluka-cecha-v-obci-klobuky
- židovský hřbitov u obce Hřivčice:https://www.turistika.cz/mista/zidovsky-hrbitov-u-obce-hrivcice
- kamenný sloup v obci Hřivčice:https://www.turistika.cz/mista/kamenny-sloup-v-obci-hrivcice
- archeologický skanzen:https://www.turistika.cz/mista/archeologicky-skanzen-brezno-u-loun
- dřevěná zvonice v Hořešovicích:https://www.turistika.cz/mista/horesovice-drevena-zvonice-a-kostel-sv-petra-a-pavla
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/