Muzeum české vesnice v Peruci
Muzeum české vesnice se nachází v bývalé barokní sýpce z roku 1876 v zámeckém parku. K muzeu se dostaneme skrze bránu na náměstí Emila Filly. Brána je označena cedulí informující o muzeu. Po asi 100 metrech dorazíme až k samotnému muzeu.
Muzeum české vesnice v Peruci slouží jako ukázka, jak se dříve žilo zejména na českém venkově, jaké nástroje se používaly atd. V přízemí jsou vystavené různé zemědělské stroje, jako například mlátička, samovaz, různé pluhy, ale i hasičské vozy, potahové vozy za koně, či za voli.
V prvním patře jsou vystavené zejména věci, které hospodyňka používala ke každodennímu životu, jako například valchu, mandl atd. Najdeme zde vystavené i koňské a volské postroje včetně podkov, trakaře. Dále je tu vystavena školní třída- škamna, různé staré učebnice a jiné.
Druhé patro je věnováno v levé části hračkám, kočárkům a všemu, co patřilo k výchově malého dítěte. V pravé části najdeme výstavu o včelaření a všemu, co k tomuto krásnému koníčku patří- úly, medomety, rámečky, dýmáčky (vykuřovadla) atd. Dále je tu vystaveno nářadí k takzvanému černému řemeslu- kovařině, uvidíme tu různé kleště a jiné nářadí.
V tomto muzeu se ale seznámíme i s jinými řemesly, jako truhlařina, tesařina a dál. Zejména mladá generace nejspíš bude nad některými názvy nástrojů přemýšlet, co to vůbec je a k čemu to sloužilo, i z tohoto důvodu toto muzeum vzniklo, aby mladá generace poznala, jak se dříve žilo, co se používalo a starší generace si připomene, na čem takzvaně dříve vyrůstaly.
Otevírací doba muzea je květen- září, úterý -neděle od 10:00 do 12:00, 12:30-16:30. Pondělí je zavřeno.
Ač moje informace byly, že vstupné je dobrovolné, platil jsem tentokrát povinných 25 Kč za dospělého. Tak jako tak je ale cena velmi přijatelná.