112 712 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 405 866,- odměny za články
Město Blansko nabízí kvalitní turistickou infrastrukturu, bohatý kulturní život i množství sportovních zařízení. Je ideálním výchozím bodem pro výlety do Moravského krasu. V této významné krasové oblasti už bylo objeveno přes 1 000 jeskyní. Jen několik jich je zpřístupněno veřejnosti a navštívit tak můžete Punkevní jeskyně s propastí Macocha (hloubka 138 metrů), Kateřinská jeskyně a mnoho dalších přírodních památek.
Neobyčejně kouzelná krajina Moravského krasu se nachází na sever od Brna. Doposud zde bylo objeveno přes 1100 jeskyní, z nichž nejnavštěvovanější je Punkevní jeskyně s Macochou. Trochu opomíjené jsou další, pro veřejnost otevřené větší jeskyně: Kateřinská jeskyně, jeskyně Balcarka a Sloupsko - Šošůvské jeskyně.
Posledně jmenované jsou největší zpřístupněné jeskyně v České republice, které tvoří rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, jež spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 metrů. Návštěvníci mohou zvolit jeden ze dvou základních prohlídkových okruhů. Krátký okruh o délce 890 metrů prochází sloupskou částí jeskyně a končí v jeskyni Kůlna s archeologickou expozicí. Dlouhý okruh o délce 1760 metrů vede sloupskou i šošůvskou částí jeskyní a rovněž končí v jeskyni Kůlně. Pro tělesně postižené návštěvníky byla velká část jeskyní upravena jako bezbariérová. Pro dobrodružně naladěné návštěvníky otevřeli 1. července 2012 zážitkovou trasu vedenou spodními patry jeskyní s názvem "PO STOPÁCH NAGELA". Kromě toho byla nedávno nabídnuta návštěvníkům možnost prohlédnout si otevřené prostory v šošůvské části jeskyní i v zimních měsících. Na tyto prohlídky je nutná rezervace předem.
S poznáváním lokality, která je významným mariánským poutním místem, doporučuji začít v půvabném městyse Sloup. V místním infocentru (9,00 – 17,00 hodin, otvírací dobu je potřeba zkontrolovat na internetu) lze zjistit potřebné informace (http://www.sloup.info/turista/interaktivni-mapa/). Určitě se člověk dozví, že vynechat prohlídku monumentálního barokního chrámu Panny Marie Bolestné se soškou Madony by bylo velkou chybou. Návštěvou místního koupaliště v případě velkého tepla se také nic nezkazí. V letních měsících tady některým návštěvníkům může chybět pěkná cukrárna či kavárna s bohatým výběrem zmrzlin a voňavé kávy, ale tento drobný nedostatek lze řešit v obchodě nákupem nanuku či točenou zmrzlinou u koupaliště nebo u vchodu do jeskyní.
Dne 20. 12. 1999 byla vyhlášena v místě jeskyní i jeho přilehlém okolí stejnojmenná přírodní rezervace. Cílem ochrany je udržení stávajícího charakteru území, ochrana povrchových i podzemních krasových jevů a unikátních paleontologických nalezišť a ochrana zimovišť netopýrů. Ne pouze samotné Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou zajímavé, ale také v jejich okolí je mnoho interesantního k prohlížení. Nicová jeskyně i jeskyně Kůlna byly známé odnepaměti zvířatům i lidem, což dokazují nálezy koster jeskynních medvědů, hyen a lvů, čelisti neandertálského dítěte, kamenných nástrojů a bronzových předmětů.
Kapitolou samo o sobě je úžasný skalní útvar Hřebenáč, který stojí nedaleko vchodu do jeskyně. Praví se, že podle jeho sloupovitého tvaru získala obec jméno. Směrem k městysi Sloup jsou další zajímavé skály – Indie, Evropa, Otec, matka a syn. Zajímavé okolí jeskyní lze zkoumat po zdejší naučné stezceNS Sloupsko-šošůvské jeskyně, která je necelý kilometr dlouhá a má čtyři zastávky.
Před vchodem do jeskyní je prostorné a bezplatné parkoviště. Do městyse Sloup zajíždí autobus z Blanska nebo z Boskovic. Nejbližší vlaková stanice je Rájec-Jestřebí, odkud je to po žluté a modré turistické značce asi 12 kilometrů.
*
V Moravském krasu a jeho okolí jsme ještě navštívili tato zajímavá místa: