Loading...
Ačkoliv Mikulov by si kde kdo spojoval v souvislosti s vinařskou oblastí spíš s nějakou tou cimbálovkou nebo říznou dechovkou, v poměrně hojné míře se tu připomíná jazz. Asi si řekneme, že jazzová hudba má spíše kořeny v hudbě amerických bluesmanů (a tím přeneseně i z Afriky).
Nicméně důvod proč ctít v Mikulově je celkem prostý. Půvabné město si celkem právem připomíná slavného rodáka, na kterého se málem zapomnělo. Tím rodákem byl Karel Krautgartner, klarinetista, saxofonista a dirigent, který se pohyboval již od celkem jinošského věku na hudební scéně, kterou označujeme spíše za tu lehčí. Po přesídlení rodiny do Brna se věnoval tam studiu hry na saxofon, v roce 1940 na krátko zakotvil u Gustava Broma, po té založil vlastní Dixie band a v roce 1945 ho angažoval Karel Vlach. U slavného kapelníka působil do roku 1956, kdy s Karlem Velebným založil nový jazzový soubor. Spolu s jeho kapelou vystupovala např. Vlasta Průchová nebo Karel Hála, Karel Krautgartner se podílel i na počátku kariéry Karla Gotta (spousty dalších zpěváků a muzikantů). Jak známo jazz je sice krásná hudba, ale v našich končinách se na uživení moc nehodí, takže se Krautgartner věnoval i té jednodušší hudbě populární. S jeho jménem je spojen i počátek slavného orchestru Československého rozhlasu (podle stylu TOČR a JOČR). Karel Krautgartner je tak podepsán jako dirigent na spoustě nahrávek nejen jazzové ale i populární hudby v období od konce 50. let do 60. let minulého století. Po okupaci Varšavské smlouvy v srpnu 1968 odešel do emigrace, působil převážně v západním Německu, kde také v roce 1982 zemřel.
Komunistický režim se pokusil Karla Krautgartnera pohřbít již předčasně, protože kolovaly fámy, že zahynul při nějaké nehodě…
Změna poměrů po roce 1989 naštěstí umožnila vzpomínat na slavného muzikanta i u nás. V Mikulově si připomíná jeho památku nejen pamětní deskou na jeho rodném domě, ale i ve stejném objektu i restaurace JAZZ ART. Od roku 2003 u restaurace přibyl i chodník slávy, tak trošku připomíná slavný chodník v Los Angeles. Na kovových deskách objevíme jméno umělce, jazzového propagátora či jiné postavy kterou nějakým způsobem s Mikulovem pojí i jazz. Zdejší Sdružení přátel Karla Krautgartnera pořádá pravidelně jazzové večery, kam zajíždí i noví hudebníci, kteří pokračují v odkazu slavného rodáka. Dodejme ještě zeměpisnou informaci, Chodník slávy objevíme poblíž městského centra na adrese Náměstí 25/26 v té uliční části, kterou se stoupá k prostranství kolem morového sloupu.