Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Vyhlídka
Přibližně severním směrem od mikulovského zámku se mezi zástavbou vypíná vysoké vápencové bradélko. Jeho temeno už od 15.století zdobí mohutná dvoupatrová dělostřelecká bašta a tvoří tak jednu z neodmyslitelných dominant tohoto překrásného města. Místo dostalo název Kozí Hrádek a v časech minulých bývalo velikým přínosem pro obranu zámku a města. V současnosti slouží opravená věž všem návštěvníkům a turistům jako placená vyhlídka. Ne každý z nás ale může kvůli zdravotním komplikacím vystoupat do strmých schodů až na vrcholovou plošinu bašty - to ale neznamená, že se musí definitivně rozloučit s dojmy z překrásné vyhlídky. Úpatí dělostřelecké věže totiž obkružuje široký chodník, který umožňuje - (a to prosím zcela zdarma) - nádherný výhled na protější Svatý kopeček, městské centrum v hloubce pod námi a pod jižní stěnou se nám odkryje také moc pěkný pohled na komplex mikulovského zámku. (Namodralý horizont s krajinou za ním se už rozkládá na území sousedního státu - Rakouska...)
Nachází se na skalnatém vrcholu výrazné vápencové vyvýšeniny zvané Kozí vrch, který leží uprostřed města, severovýchodně od historického centra. Má tvar mohutné hranolové věže. Původní německý název býval Knieberg, prý podle německého výrazu koleno, neboť prapůvodní obchodní cesta z Vídně na sever směrem k Brnu (Brünner strasse) byla díky kopci ve výrazném sedle lomená (dnes se v těchto místech nachází malé náměstí s kašnou).
První objekt zde byl postaven někdy koncem 14. století. Patřil do obranného systému města a určité období byl využíván jako dělostřelecká věž i jako prachárna. Dvoupodlažní objekt měl v horní části zbudovány střílny. Koncem 19. století byl místním okrašlovacím spolkem přestavěn na rozlednu. Po válce však na určitou donu upadl v zapomnění. V devadesátých letech minulého století však došlo k jeho celkové nákladné rekonstrukci, uvnitř objektu vybudováno točité kovové schodiště a vrcholová terasa opět upravena jako vyhlídkové místo. Od vstupu na vrchol je nutno vystoupat po 62 schodech.
Z ní se otevírá jedinečný pohled na celé město s dominantním zámkem, historickým městským centrem, židovskou čtvrtí a rozlehlým židovským hřbitovem. A dále pohled na okolní vápencové dominanty Svatého kopečku s kostelem sv. Šebestiána a skalnatý Turold se spřístupněnou jeskyní. Jižním směrem již v Rakousku se otevírá pohled na další vápencové kopce s dominantou hradu Falkenstein. V turistické sezóně je přístupný veřejnosti. Je to vždy, když je na vrcholu vztyčena vlajka (v současné době žluté barvy).
Vstupné: dospělí 25,- Kč, děti, studenti, senioři 10,- Kč.
V nedávné době byl upraven i celý Kozí vrch a vybudována síť promenádních chodníků a vyhlídek mezi lesoparkovou zelení a vápencovými skalkami.
Okolo objektu vede červeně značená turistická trasa, která sem směřuje z Náměstí a dále pokračuje na Turold k jeskyni.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.88 Pavlovské vrchy a dolní Podyjí, GOL 1:25 000 Zahrada Evropy
Kamenná rozhledna, vyhlídková věž v Mikulově - Kozí hrádek.
Na vrcholu Kozího vrchu byla v 15.století dělostřelecká tvrz, nyní je lokalita přeměněna v dostupnou vyhlídkovou věž, odkud přehlédnete až do Rakouska. Výhled na Mikulov, Anenský vrch, Pálavu, Turold (s jeskyněmi Na Turoldu). Na Kozí Hrádek se dostanete po červené.
Dospělí vstupné 20kč, děti polovic.
Možno zakoupit turistickou známku a upomínkové předměty přímo na věži.
Kozí hrádek so svojou bývalou delostreleckou vežou, ktorá sa nachádza na vápencokom kopci, je jednou z architektonicky najvzácnejších dominant mesta Mikulov.
Pôvodný názov kopca bol Knieberg ( Knie - koleno ), ktorý bol odvodený od záhybu cesty smerujúcej z mesta na sever. Prechádzali tade obchodné cesty. Kozí hrádek, nachádzajúci sa v blízkosti mesta a zámku plnil svoju úlohu ako strategické miesto pri kontrole ciest spájajúcich Brno s Viedňou a zabezpečoval patričnú ochranu. Tento vrch bol opevnený pravdepodobne už v 14. storočí. Jeho delostrelecká veža, ktorá je dnes pre turistov nádhernným vyhliadkovým miestom na Mikulov a okolie, bola postavená v 16. storočí. Veža bola dvojpochodová, v prvom poschodí bola osadená strielňami a slúžila k obranyschopnosti mesta Mikulov.
V čase, keď Kozí hradek už stratil svoj strategický význam, stala sa táto veža na vápencovom vrchu orginálnou rozhľadňou. S úpravou Kozieho hrádku na výletne miesto začal v roku 1894 mikulovský Okrašľovací spolok, ktorý jeho pôvodný vzhľad podstatne zmenil.
Z tejto veže je nádherný výhľad na mesto Mikulov, Pálavsku krajinu, Svatý kopeček, Valtice a hrebeň Karpát za nimi, Falkensteinsku pahorkatinu a Dolné Rakúsko.
Na Kozí hrádek sa dostanete z centra mesta po červenej turistickej značke.
Plné vstupné je 20 Kč, deti a študenti 10 Kč. Signálom pre turistov, ktorí sa chystajú Kozí hrádek navštíviť je vyvesená vlajka na veži, vtedy je otvorený.
Pokiaľ navštívite mesto Mikulov a je pekné počasie, určite navštívte toto miesto, z námestia je to približne 10 minút chôdze, odmenou za to bude nádherný výhľad.