Loading...
Turistické cíle • Technická památka
Výroba keramiky v Modre (chcete-li Modré) má tradici sahající do 14. století, tedy na naše středoevropské poměry celkem slušnou. Odborně se výrobkům z dvakrát pálené hlíny říká majolika. Výroba se zpočátku soustřeďovala do jednotlivých dílen v areálu historického centra města, postupně se soustřeďovala do cechovních spolků, později vznikl hrnčířský spolek a s průmyslovým rozvojem se výroba centralizovala. V roce 1883 byla založena Státní dílna džbánkařská, založena byla i Keramická škola. Státní dílna byla postupně přetransformovaná do akciové společnosti. V roce 1952 (v době budování nové společnosti) se transformovala do výrobního družstva (Slovenská lidová majolika).
Výroba keramiky je spojená s blízkými nalezišti hlíny s vysokým obsahem kaolínu, který v čisté formě slouží k výrobě porcelánu. Takže tento materiál je vlastně základem kvality modranských výrobků. Keramika je vypalována ve dvou cyklech v teplotách dosahujících 1150 °C. Dekor tvoří glazura se vzory inspirované lidovou kulturou. Většina vzorů pochází ze vzorníků z roku 1910. Nicméně nelze stavět jen na tradici, takže v poslední době přibyly i nové vzory.
Hlavní výroba keramiky v Modre stále probíhá v areálu průmyslového podniku na jižním okraji města. Adresa Dolná 138. Mimo to je ale v současnosti v městě (nebo poblíž) i několik soukromých dílen, kde místní keramici vyrábí umělčtěji zaměřenou produkci.
V areálu podniku najdeme i vzorkovou prodejnu, která je svým způsobem i malou výstavní síní. V regálech je tak možno obdivovat jak tradiční výrobky, tedy talíře, mísy, džbány, vázy apod. Nakonec objevíme i méně tradiční (byli jsme tu pře Vánoci, takže vánoční koule). Z pálené hlíny vznikají i různé figurky, košíky, svícny aj.
Čas od času pořádá keramička i workshopy, kde si zájemci mohou vyzkoušet vlastní tvorbu, takže někdy jsou k vidění i ne zcela povedené kousky (většinou volně k odnosu). Prodejna je otevřená v době provozu továrny, tedy po–pá 8.00–16.00 (mimo akce).