Loading...
Dodnes je celkem patrné, že historické městské jádro Mohelnice stávalo na mírně vyvýšeném návrší oproti okolnímu terénu. Jestliže založení města se klade do druhé poloviny 13. století, brzy se začalo s opevňovacími pracemi, byť podle zpráv z roku 1389 tvořil opevnění zemní val s příkopem (zřejmě s dřevěnými palisádami). Nicméně již konec 14 a počátek 15. století se dá považovat za období stavby kamenných hradeb, jejichž dokončení vyvrcholilo v 16. století. Průběžně byly ještě hradby doplňovány nejdříve hranolovými věžemi, později o půlkruhovými baštami. Jako materiál byl používán nejčastěji lomový kámen. Hradby měl střední výšku 2,5-3 m, někdy i více (podle terénu). Po požáru města roku 1739 se postupně začalo opevnění rozebírat, válečné manévry již tehdy dostaly jinou podobu spíše polních bitev než obléhaní nějakých sídel.
Velké části hradeb byly rozebrány v letech 1910-11. Dodnes se dochoval poměrně ucelený zbytek opevnění na původně severozápadní straně města, včetně jedné brány (Vodní), hradby se dají objevit u Kostelního náměstí, ulice Školní, přerušené Třebovskou ulicí, pokračují vně ulice Hradební. Části hradeb se dají objevit v některých domech jako stavební prvky (pilíře, základy, část válcové věže v tzv. čarodějnickém domku – Galerie Lautner, apod.).
Poněkud stranou na JV straně městského jádra se u ulice Robotnické dochovala jediná bašta městského opevnění (pro snažší hledání, za zdravotním střediskem).
V roce 2018 probíhala rekonstrukce bašty a opravy se dočkaly i dochované zbytky přilehlých hradeb dochovaných v části již rozebraním stavu. Pro stabilizaci byl hradby z části dozděny a doplněny zpevněním cihlové koruny. Bašta je přístupná pouze z vnější strany, protože je sousedí se soukromou zahradou. Nicméně v rámci obnovy se dočkalo zkulturnění i přilehlé prostranství s malým parčíkem.
K opravě hradeb širokých cca 80 cm byl použit pouze původní materiál nalezený v místě, případně z okolního výkopu. Součástí oprav byl i archeologický průzkum.