Moravskoslezské Beskydy: Velký Javorník
Moravskoslezské Beskydy: Velký Javorník (06/2017)
Velký Javorník (918 m n. m.) nacházející se v nejzápadnějším cípu Moravskoslezských Beskyd je oblíbeným výletním cílem především pro svůj nádherný výhled na panoráma hlavního beskydského hřebene. V ČR existuje více vrcholů s názvem Javorník, ale ty jsou v jiných pohořích, např. Veľký Javorník (1 071 m n.m.) - nejvyšší vrchol Javorníků (dnes už na slovenské straně pohoří) nebo Javorník (782 m n.m.) v Bílých Karpatech nebo Kelčský Javorník (865 m n.m.) v Hostýnských vrších.
Podle oficiálního geomorfologického členění ČR jsou Moravskoslezské Beskydy děleny na Radhošťskou, Lysohorskou a Klokočovskou hornatinu. Podcelek Radhošťská hornatina je dále členěn na okrsky: Hodslavický Javorník (vrchol Velký Javorník), Radhošťský hřbet (vrcholy: Radhošť, Kněhyně, Smrk) a Mezivodskou vrchovinu (vrchol: Trojačka). Tolik odborná literatura. Části Hodslavický Javorník ovšem nikdo neřekne jinak než Veřovické vrchy podle blízké obce Veřovice. Velký Javorník je nejvyšším vrcholem Hodslavického Javorníku, tedy Veřovických vrchů.
Když jsme se předešlý den dívali na Velký Javorník z Radhošťského hřbetu, říkali jsme si, že z této hory musí být výhled o hodně slabší. Po výstupu na vrchol jsme však byli velmi mile překvapeni. Nebyly sice vidět slovenské hory – ty stíní právě vyšší Radhošťský hřbet, ale krásný výhled byl především na celé panoráma hlavních vrcholů Moravskoslezských Beskyd, které defilovaly pěkně vedle sebe od Radhoště, Kněhyni a Smrk až po Lysou horu. Dále tento krásný výhled zahrnuje Ostravskou pánev, město Frenštát pod Radhoštěm, město Štramberk, masív Ondřejníku, Hostýnské vrchy a v dálce lze tušit HrubýJeseník.
Výstup na Velký Javorník lze uskutečnit z několika směrů. My jsme šli z Veřovic, ale je možné jít také od Frenštátu pod Radhoštěm nebo od hlavní silnice Rožnov pod Radhoštěm – Frenštát pod Radhoštěm ze sedla Pindula. Auto jsme nechali na parkovišti ve Veřovicích u hřiště – dál už je vjezd motorovým vozidlům zakázán. Odtud se jde po asfaltové silnici po žluté značce kolem vodního toku Jičínka. Po asi 1,5 km dorazíte k rozcestníku Padolí, kde se uhýbá ze silnice na modrou turistickou značku směr vrchol. Je třeba dávat pozor, protože místo lze snadno přejít. Po asfaltce byste se sice také dostali na Velký Javorník, ale příjemnější je jít po lesní pěšině (i když je to strměji do kopce).Na vrchol Velkého Javorníku je to z Veřovic 4 km, převýšení 473 m, doba běžné chůze nahoru cca 2 hodiny. Na vrcholu je dřevěná celoročně přístupná rozhledna vysoká téměř 26 m, postavená v roce 2013, která nahradila rozhlednu z roku 1929, jež byla z důvodu nedostatečné údržby v havarijním stavu a v roce 1967 musela být stržena. Stavbu současné rozhledny iniciovaly na stejném místě Lesy ČR, státní podnik.
Kousek pod vrcholem je pěkná turistická chata Pohorské jednoty z roku 1935 a vysílač. Od chaty startují za příznivého počasí paraglidisté. Chata má celoroční provoz od 9 do 17 hod. a mají tady velký výběr polévek. Ubytování zde není poskytováno. www.pohorskajednota.cz
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Další naše články z oblasti Beskyd:
- Slezské Beskydy: Velká Čantoryje, česko-polská hřebenovka
- Nejvýchodnější bod ČR, Hrčava - Trojmezí, Gírová