Moravský Beroun-hrad
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Město Moravský Beroun je 33 km severně od Olomouce na státní silnici z Olomouce do Opavy. Svoji polohou ve středu Nízkého Jeseníku, pod jeho nejvyšší horou Slunečnou(800 m), dříve nazývanou Rozsutice, je přirozeným východiskem turistických cest za poznáním krás Nízkého Jeseníku, pěkných lesů, romantických hlubokých údolí, Přehradních jezer, vyhaslých sopek i městeček a obcí s řadou a památek a přírodních zajímavostí. Je to krajina kde kráčely dějiny, neboť tudy procházela jedna z nejvýznamnějších cest spojujících Moravu, především Olomouc se Slezskem. Odehrálo se zde několik významných bitev, ze kterých si připomeňme alespoň bitvu u Guntramovic a Domašova nad Bystřicí, vedenou generálem Laudonem při pruském obléhání Olomouce v r.1758, ve které zničil zásobovací konvoj pro pruské vojsko u Olomouce a přinutil tak pruské vojsko k ústupu do Slezska. Pravděpodobně někde zde, vznikla známá písnička o generálovi Laudonovi, který měl v té době v Berouně svůj hlavní stan. Krajina kolem Moravského Berouna, dříve jen Berouna(přívlastek Moravský, dostal Beroun pro odlišení od Berouna v Čechách mnohem později), byla bohatá na nerostné suroviny. Tato skutečnost měla vliv někdy ve 13.stol. na založení Berouna.
První písemnou zprávu o Berouně máme z r.1339, kdy berounské zboží držel Štěpán ze Šternberka. Datum založení města ani hradu, který vybudovali šternberkové na Křížovém vrchu nad městem není znám. Hrad „castro Werona“ se v písemných pramenech uvádí poprvé v r.1406, kdy jej získal Lacek z Kravař. Hrad navazoval na Městská opevnění a bezprostředně sloužil k ochraně blízkých železnorudných dolů a hutí. Hrad pobořil při tažení husitských vojsk proti Zikmundovým spojencům na Šternbersku Prokop Holý a již nebyl obnoven. Zříceniny postupně chátraly, rozebíraly se na různé stavby až zmizely téměř úplně. Zachovaly se jen pozůstatky hradebních zdí. Na hradním návrší na Křížovém vrchu se vybudoval okrasný a oddechový park s medvědím výběhem, altánkem, vodárnou, vyhlídkou a restaurací dnes neudržovanými. V polovině 18.stol. byla na Křížovém vrchu vystavěna křížová cesta s barokní poutní kaplí Nalezení sv.Kříže, na kterou byl položen základní kámen 16.7.1752. Zchátralá kaple byla na počátku 20.stol. nahrazena novou kaplí. V poslední době byla křížová cesta i kaple restaurovány.
Na Křížový vrch se dostanete po odbočení na začátku Moravského Berouna ze směru od Šternberka vlevo, stále přímo kolem mezi hřištěm a parkem až pod hradní vršek, nebo z náměstí uličkou na horní straně, po chodníku kolem kostela na cestu, kde je vpravo vidět hradní vršek.