Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Obec Stará Libavá(něm. Altliebe) se 185 obyvateli, místní část obce Nerberčany se nachází v Nízkém Jeseníku 5 km jihovýchodně od Moravského Berouna, na křižovatce silnic z Moravského Berouna do Budišova nad Budišovkou a do Města Libavé.
Ves Stará Libavá patří k nejstarším původně českým obcím v oblasti, založena pravděpodobně někdy ve 13. stol. Napovídá tomu latinsky psaná listina z r. 1307, ve které se znovu určovala hranice mezi majetkem olomoucké kapituly a panstvím Divíše ze Šternberka. Podle listiny byly hraniční kameny staré a téměř neznatelné. Nové hraniční kameny byly sázeny v přímé linii, přes potoky i „ uprostřed vsí Starou Libavou … „ metham seu methales terminos in media villa antiqua poseurunt per tumulos debitos…“ V listině není uvedeno komu ves patřila, ale podle dřívějších zpráv hrad Medlice a Domašov nad Bystřicí byly majetkem olomoucké kapituly, je předpoklad, že i Stará Libavá předtím patřila kapitule a po tomto datu náležela šternberskému hradu, po založení městečka Berouna na začátku 14.stol. se stala součástí berounského panství. V r. 1397 je Stará Libavá(Stara Lybowa) uváděná mezi jinými vesnicemi jako příslušenství hradu Šternberk, které Markvart ze Šternberka a Petr z Kravař internoval věnem Anně, kněžně opavské a ratibořské a vdově po Petru ze Šternberka. Kníže Karel Münsterberský v r. 1588 dal Staré Libavé odúmrt a založil pozemkové knihy.
Jihozápadně od Staré Libavé na Modřínovém poli pod Kamenným kopcem(636 m), v červnu 1758 odpočíval pruský plukovník Mosel se zásobovacím transportem pro pruská vojska obléhající Olomouc, po nerozhodné bitvě u Guntramovic. Na druhý den 30.června 1758 transport při přesunu do Domašova nad Bystřicí napadli rakouští generálové Laudon a Žiškovič a zcela jej zničili, takže Prusové museli odstoupit od dalšího obléhání Olomouce. Dnes pod Kamenným kopcem u křižovatek silnic na Domašov, Novou Vésku a Norberčany stojí u modřínového lesíku kříž z bílého mramoru.
V r. 1834 měla Stará Libavá 34 domů a 195 obyvatel a r. 1853 obecnou školu, záložnu(od r. 1900). V pol.19.stol. po zrušení panství se Stará Libavá stala součástí soudního okresu Dvorce v hejtmanství Šternberk. V r. 1854 měla Stará Libavá(Alte Liebe) 222 obyvatel a v r. 1900 39 domů a 275 německých obyvatel a jednoho židovského. V r. 1909 po rozdělení šternberského hejtmanství spadal soudní okres Dvorce a s ním i Stará Libavá pod hejtmanství v Berouně. Po zrušení okresu moravský beroun v r. 1949 přešla pod okres Bruntál a od r. 2004 k okresu Olomouc. V r. 1950 měla Stará Libavá 51 domů a 140 obyvatel. Stará Libavá je zemědělská obec, především se lnářskou tradicí a v minulosti i s místním průmyslem. Byla zde družstva: vodní( od 1908), semenářské (od 1924), lnářské (od 1946). Dvě tírny lnu (od r. 1886 a od r. 1925); lom 1932, větrný mlýn (od 1862).
Po odsunu německých občanů po II. světové válce byla Stará Libavá osídlena sborem Církve bratrské v Olomouci pod vedením kazatele Erlicha. Upravili si modlitebnu a pod tlakem založili prosperující JZD, které po nuceném sloučení se špatně vedeným družstvem, bylo ztrátové. Na příkaz okresního tajemníka byla modlitebna zrušena a tak se část rodin se přestěhovala do okolních obcí a do Olomouce. Východně od obce u silnice na Guntramovice jsou zbytky starého hřbitova u kterého stávala kaple. Nový hřbitov s urnovou stěnou byl vybudován ve středu obce. Před hřbitovem stojí kříž z r. 1752 s pamětní deskou zhotovenou v r. 1994.