Morro Jable na ostrově Fuerteventura - maják (Faro)
Turistické cíle • Technická památka
Majáky patří odjakživa mezi stavby turisty oblíbené, zřejmě proto, že jsou vždy spojovány s romantikou, tajemnými dálkami, rozbouřeným mořem a statečnými námořníky. Jeden takový najdeme i v osmitisícovém městečku Morro Jable na ostrově Fuerteventura. Na půvabu tomuto 62 metrů vysokému majáku na břehu Atlantiku nic neubírá ani fakt, že se jedná o novostavbu z konce minulého století.
O stavbě majáku bylo rozhodnuto v rámci “námořního plánu” vypracovaného v letech 1985 až 1989. Jeho vybudování bylo následně svěřeno dvojici architektů; Mariano Navas vytvořil projekt a Enrique Martínez Tercero vedl samotnou stavbu. Díky nim vznikl jedinečný objekt ve stylu starých anglických majáků, který se ihned stal výrazným orientačním bodem. Maják byl postaven v letech 1990 až 1992, ale do provozu byl oficiálně uveden teprve v únoru roku 1996.
Maják v Morro Jable je tvořen solitérní bílou kuželovou věží z železobetonu, kterou prochází točité schodiště, přitozeně osvětlené malámi okénky. Její základna má průměr 11 m, vrchol pak 7 m. Na tomto vrcholu je umístěna prosklená polygonální část, kterou “zastřešuje” čtvercová terasa s dvojicí kopulí. Zde je od roku 1992 nainstalováno 400 W otočné světlo firmy Pintsch-Bamag, které je viditelné ze vzdýlenosti 20 námořních mil (37 km). Maják je plně automatizovaný, s bateriovým náhradním zdrojem.
Je docela zajímavé, že i když je tento maják umístěn mezi rušnou hlavní třídou a písečnou pláží, stal se součástí od roku 1994 chráněné přírodní oblasti s unikátním pobřežním ekosystémem (rostlinstvo, slaniska, společenství mořských ptáků).
Na závěr ještě malé geografické upřesnění. Známé turistické přímořské letovisko Morro Jable (i sousední Solana Matorral, které je maják ve skutečnosti blíže) je součástí aglomeračního celku Pájara, žije v něm téměř osm a půl tisíce obyvatel a nachází se na „větrném“ ostrově Fuerteventura, který je je součástí španělských Kanárských ostrovů.