Mrazový srub - ( Vlčia skala ) - pod vrchem Súlov v Beskydech
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Překrásné hory Beskydské jsou na skalní útvary poněkud skoupější než třeba skalnaté Jeseníky, přesto se i tady můžeme setkat se zajímavými skalisky. Protože ale Beskydy patří do Karpat a tedy do flyšového pásma, jsou ta zdejší tvořena pískovci a slepenci. Skalních věží je tu minimum - (vím jenom o jedné, která se nachází na svazích Muřínkového vrchu) - zato tu můžeme v prudkých zalesněných svazích a na temenech některých hor spatřit četné skalní stěny, které odborníci nazývají mrazovými sruby. Asi nejdokonalejší ukázku nádherně "vyvinutého" mrazového srubu v celých Beskydech můžeme obdivovat pod vrcholem hory Súlova (903 m) v Zadních horách. Skalní útvar leží v těsné blízkosti hranice se Slovenskem a je velice dobře přístupný po červené značce, vedoucí od Bílého kříže na Konečnou. Turisticky značený chodník klesá od vrcholu Súlova na hraně svahu, který spadá na moravskou stranu velmi prudkými svahy, asi po 600 m chůze se objeví první balvany a stezka vlastně pokračuje po vrcholku dlouhého mrazového srubu. Celková délka přerušovaných skalních stěn pod námi dosahuje délky asi 300 m.
Pokud neodoláme zvědavosti a sestoupíme pod některou ze skalních stěn pod tur.značkou, vidíme, že výška skal dosahuje v průměru okolo 6 m. Pískovcová skalní stěna je divoce rozervaná s četnými převisy a místy i dost zvětralá a drobivá, hojný je tu výskyt mechu. Při samém konci mrazového srubu pak přicházíme na magické místo, které se svou krásou dá srovnat s Tomašovským výhledem ve Slovenském ráji: výška dvou skalních stěn tu dosahuje až 18 metrů, vrcholek jedné skály tvoří ohromný, přesahující převis a právě z tohoto místa se nám otvírá kouzelný výhled na Lysou horu s jejím nejbližším okolím! Ve svahu pod námi pak vystupují další, ale už mnohem nižší mrazové sroubky v řadách pod sebou, všude kolem se ve svahu spočívají odpadlé veliké balvany...
(Tady také skalní stěny Mrazového srubu končí a dál už nás čeká putování bez skalních útvarů, vše nám ale vynahradí pohledy na okolní nádhernou, dosud jen málo civilizací dotčenou přírodu moravskoslovenského pomezí.)