Visalaje-Švarná Hanka-Charbulák na Gruni a zpět
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Visalaje-Švarná Hanka-Charbulák na Gruni a zpět27.5. 2018
Zadní hory v Beskydech
Geografové Beskydy rozdělili jinak. Místní lidé ovšem je už dávno rozdělili na Přední: tisícovky (Lysá, Smrk, Javorový) a Zadní: málo obydlená krajina pastvin a kopečků při česko-uherké (dnes slovenské) hranici (Ostravice, Staré Hamry).
Za čím jedeme?
Přijedeme na Visalaje a odtud jdeme na rozcestí Ježánky. Modrá směrovka ukazuje na Bílý kříž, červená na Lysou horu a my se vydáme přímo prudce do lesa po zelené směrem na Švarnou Hanku 860 m n.m., kde se nachází horská chata v 19. století pojmenována po skutečné švarné Anně (Hance).
Pokračujeme po horském hřebeni Gruň kolem místního zemědělského družstva, kolem památné tabule meteoritu, který dopadl na Morávku v roce 2000. Ano čtete dobře, meteorit má svůj rodokmen a jeho stáří bylo určeno na 4,5 miliardy let.
Cesta pokračuje krásně z kopce, to se nám potom asfaltu bude zpět na slunci hezky šlapat. Přijdeme k rozcestí vrcholu Kozlena. Dále se zde nachází dřevěný kostel Panny Marie, chráněná kulturní památka, na místě původní kaple z r. 1773.
Dorazili jsem k hotelu Charbulák 820 m n.m. Osvěžíme se a jelikož nás celou cestu strašila bouřka, vydáváme se stejnou cestou zpět. Zanedlouho nás déšť přece jen dostihne. Nic zvláštního v blízkosti Lysé hory, nejdeštivějšího místa v Česku. Chtěli jsme to vzít na rozcestí přes Bílý kříž, ale vzhledem k počasí to vzdáváme a lesem sejdeme zpět na rozcestí Ježánky.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V horku před bouřkou jsme na jídlo chuť ani neměli. Pití jsem si dali na hotelu Charbulák na Gruni a polévku až na hotelu Visalaje, kde už zavírali kuchyň.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Příroda Staré Hamry, osada Gruň, kde do 70. let fungovala škola, nejvíce obyvatel zde žilo kupodivu za 2. světové války (konec světa) a lidé někdy celý za celý život nesešli do nížiny. A ještě jedna zajímavost: obyvatelé živily i ovce a ne ledajaké. Valašské ovce-valašky byly za dob JZD kříženy tak, že už byly pomalu vzácnější než tygr sibiřský. Poslední kusy byly zachráněny a soustředěny zde v místním družstvu, které podle nápisu přežilo Habsburky, Hitlera, Husáka aj Havla. "Valaška" má svou plemennou knihu a je zařazena do genových zdrojů. Na území Česka vznikla jen dvě plemena ovcí, to druhé je ovce šumavská.
Ostatní informace
Vstup do přírody zatím zdarma :)