Mšené Lázně
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Mšené Lázně jsou rozsáhlejší převážně zemědělskou obcí, rozprostírající se na samém konci litoměřického okresu, kde sousedí s okresy Kladno a Louny. Rozprostírá se v údolí Mšenského potoka v rozsahu nadmořských výšek 220 - 260 m. K jádru obce byly v průběhu historického vývoje připojeny původně samostatné obce Podol a Vrbice a v době nedávné obce ostatní. Obec protíná významný silniční spoj ze Slaného do Budyně n/O, který odděluje samotnou obec od lázeňského areálu, kterým prochází okrajově lokální železniční trať Vraňany - Libochovice. Od západu k východu prochází obcí silnice spojující Louny s bývalým okresním městem Roudnice nad Labem. V centru obce na pahorku je zámek, obklopen zámeckým parkem malého rozsahu a který obsahuje několik starých stromů. Dnešní podoba zámku vznikla přestavbou jižního traktu původní tvrze v pol. 19. století s novorenesanční fasádou se sgrafity a různými plastickými ozdobami. Hospodářské budovy po stranách vjezdu do zámku jsou ve velmi havarijním stavu.
Obec Mšené Lázně se nachází na samém okraji litoměřického okresu. V nejhezčí části obce, v malebném údolí potoka, jsou samotné lázně, obklopené romantickým parkem.
Něco z historie lázní. Prameny léčivých vod jsou zde známy od pradávna. V polovině 18. století používali vodu, ktará vyvěrá u panské bažantnice, myslivci i budyňský lékař MUDr. Bayer, který s ní léčil své pacienty. V roce 1790 přijel na inspekci ředitel panských majetků rodu Kinských František Pavikovský. Protože mu voda pomohla při žaludečních potížích, tak navrhl knížeti Oldřichu Kinskému, aby tady založil lázně. Ale kníže sám neměl odvahu k vybudování lázní, proto se rozhodl že půjčí peníze Františku Pavikovskému a ten vybuduje lázně na své náklady. Což se v roce 1796 stalo. Když se na počátku 20. století dostaly lázně do majetku rodiny Tomanovy, byla zahájena velká rekonstrukce celého areálu. Po druhé světové válce byly lázně zestátněny. V dnešní době jsou provozovány jako akciová společnost.
V lázních se provozují v sedmi zrekonstruovaných pavilónech kompletní služby pro vaše zdraví. Nejzajímavější architektonickou památkou je secesní pavilón Dvorana, dílo architekta Jana Letzela z roku 1905. Klienti vedle léčby pohybového aparátu vyhledávají především pohodu, odpočinek a klid. Ve wellness centru na Vás čeká sauna,solárium, kadeřnictví, pedikura, manikura, kosmetika, posilovna a masáže.
V blízkém okolí lázní najdete mnoho zajímavých vycházkových okruhů a ciklotras.