Müllerova vila
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Müllerova vila, stojící na pražské Ořechovce, byla navržena architektem Adolfem Loosem ( někdy je také nazývána Loosova vila). Vila byla postavena mezi lety 1928-1930 a jsou v ní uplatněny fukcionalistické principy a také Loosův "raumplan" - prolínání miístností v rozdílných úrovních.
www.mullerovavila.cz
Müllerova vila se nachází v Praze Střešovicích, v ulici Nad hradním vodojemem 14. Stavba, kterou navrhl v roce 1928 až 1930 Adolf Loss spolu s Karlem Lhotou se právem řadí k nejvýznamnějším památkám moderní architektury ve střední Evropě. Loss u této stavby uplatnil nejen funkcionalistické postupy, ale i svoji teorii „Raumplanu", kdy prostor není rozdělen na jednotlivá patra, ale do určitých funkčních bloků, kde se jednotlivé místnosti prolínají v různých úrovních. Zadavatelem stavby byl František Müller, spolumajitel stavební firmy Kapsa a Müller, která také stavbu realizovala.
Po roce 1948 byla vila znárodněna a původním majitelům bylo umožněno obývat pouze dvě místnosti. Jinak dům sloužil jako depozitář pražského Uměleckoprůmyslového muzea, později vněm sídlilo Státní pedagogické nakladatelství a od roku 1976 archív Ústavu marxismu-leninismu ÚV KSČ.
Po roce 1989 byla v restituci navrácena dceři Františka Müllera, která jí následně nabídla k prodeji. Vilu nakonec zakoupil Magistrát Hlavního města Prahy, který ji v červnu 1995 předal do správy Muzea Hlavního města Prahy. V témže roce byla prohlášena národní kulturní památkou.
V letech 1998 až 2000 prošla vila celkovou rekonstrukcí. 24. května roku 2000 byla pak slavnostně otevřena pro veřejnost. Nachází se zde teké Studijní a dokumentační centrum Adolfa Losse.