Loading...

Petřínská rozhledna

Turistické cíle Technické zajímavosti Rozhledna

Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhledny

Petřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomenutelným zážitkem a největší dojem na ně samozřejmě učinila Eiffelova věž. A tak se v jejich hlavách zrodila myšlenka dát Praze možnost poznat stejnou závrať, jakou oni sami prožili a plány na stavbu Petřínské rozhledny (české obdoby Eiffelovy věže) byly na světě.
Jako místo pro stavbu Petřínské rozhledny byl vybrán nejvyšší pražský vrch Petřín, odkud se dala přehlédnout větší část českého království. Do společné pokladny bylo vloženo 1031 zlatých, což byl ovšem jen zlomek odhadnuté ceny tohoto monumentu. Ta činila celých 32 000 zlatých. Pro účel sbírky byl mezi turisty vybrán ten nejvýmluvnější - Dr. Kurz, aby oslovil českou veřejnost a dostatečně ji pro Petřínskou rozhlednu nadchl.

Dr. Kurz tedy sepsal vizionářský článek, jež vyšel v předním německém listu Der Politik, pod titulkem "Petřínská rozhledna, obrázek z blízké budoucnosti Prahy." Ve futuristickém tónu v něm Prahu vylíčil jako moderní město, jehož obyvatelé se budou procházet po vlastní velké české výstavě, načež si volným krokem moderních lidí zajdou na Petřínskou rozhlednu. Ve svém vizionářství se dal strhnout natolik, že Praze předpověděl i vlastní lanovku, která by je k rozhledně měla dopravovat a nakonec připojil i šibeniční termín: Petřínská rozhledna za pouhý jeden rok!
Našlo se sice několik pochybovačů, kteří považovali článek za vtip a podezření budilo i jméno hlavního návrháře konstrukce, inženýra Františka Prášila, většinu národa ale Petřínská rozhledna nadchla a začala se upisovat na podílové listy v hodnotě 50 zlatých.

16. března roku 1891 byl učiněn první výkop a Petřínská rozhledna začala boj s časem. K urychlení prací například museli pomocníci pod rozhlednou nahřívat nýty k sesazování dílů, které pak házeli nahoru konstruktérům, jež je zachycovali kleštěmi. Práce byly ukončeny už 2. července, tedy za necelé čtyři měsíce, což byl úctyhodný výkon při porovnání práce na Eiffelově věži, která trvala celé dva roky. A to ani nesrovnáváme moderní elevátor s plynovým pohonem použitý na rozhledně s tehdy docela všedními hydraulickými výtahy, které fádně pumpovaly na pařížském kolosu. Jediným problémem se mohlo jevit, že petrolejovou lampu, sloužící k osvětlení výtahu Petřínské rozhledny, neustále zhasínal průvan.

20. srpna roku 1891 byla Petřínská rozhledna slavnostně otevřena. Celý Petřín byl zahalen v národních barvách a na špičce rozhledny zavlál červenobílý prapor. O celých sedmnáct nadmořských metrů výše, než u Pařížské konkurentky! Sen českých turistů se naplnil. Spolu s rozhlednou byla dokončena i vysněná lanová dráha na vodní pohon a o rok později bylo na petřínský vrch instalováno magické zrcadlové bludiště. V současnosti můžete v suterénu rozhledny shlédnout výstavu věnovanou českému géniovi Járovi Cimrmanovi "výstava Věže v Merkuru", která trvá do 30. 3. 2014.

Otevírací doba

říjen, březen: po - ne 10 - 20
listopad – únor: po - ne 10 - 18
duben – září: po - ne 10 - 22

celoroční provoz
Orientační délka prohlídky: 50 min. + výstava 20 - 30 min.

Vstupné

Podobné příspěvky
Petřínská rozhledna aneb pražská Eiffelovka na vrchu Petřín v Praze
Při návštěvě Prahy jsem se šel projít z Malé Strany do Petřínských sadů. I když jsem neměl jasný cíl, pořád mne to táhlo směrem nahoru. Před sebou jsem viděl jednu z nejznámějších dominant hlavního města, Petřínskou rozhlednu, která je občas přezdívaná jako pražská Eiffelovka. Také se jí říká Petřínská stará dáma a patří mezi nejvýznamnější památky hlavního města.
Šedesátimetrová rozhledna (63,5 metru) se tyčí nad Malou Stranou a nabízí tak nádherný výhled na Pražský hrad, na kroutící se Vltavu mezi pražskými mosty ale i na další dominanty Prahy. Za jasného počasí se nabízí daleký rozhled po Čechách. Na severovýchodě je vidět masiv Krkonoš, severním směrem lze spatřit horu Říp a České středohoří, na jihovýchodě rozhled trochu omezují Brdy.
V roce 1889 byli členové Klubu českých turistů na světové výstavě v Paříži. Zde je nadchla slavná Eiffelova věž a rozhodli se vytvořit podobnou dominantu v Praze. Hned v příštím roce byla vypracována projektová příprava a zajištěny potřebné prostředky. Rozhledna byla postavena v roce 1891 pro Zemskou jubilejní výstavu. Práce započaly 16. března, slavnostní otevření se událo 20. srpna. Stavba pětkrát menší napodobeniny Eiffelovy věže byla realizována podle návrhu arch. Vratislava Pasovského, autory konstrukce byli Ing. František Prášil a Ing. Julius Souček z Českomoravské strojírny.
V roce 1948 byl na plošinu rozhledny umístěn televizní vysílač a učiněny první pokusy s televizním přenosem. V době následující se televize stala prioritou a rozhledna přestala být udržována. Začala chátrat, a proto musela být mnoho let pro veřejnost uzavřena. V 80. a 90. letech započaly opravy. V roce 1998 bylo zahájeno osvětlování rozhledny v noci.
Základna rozhledny se nachází v nadmořské výšce 324 metrů, prosklená vyhlídková galerie o 53(55) metrů výš. Základy jsou hluboké 11 metrů, ocelová konstrukce vážící 175 tun. Jádrem konstrukce věže je osmiboký tubus, v němž je umístěn výtah. Na vnější straně se vinou dvě točitá schodiště s 299 schody. Jedno slouží pro chůzi nahoru, druhé pro ty, kteří sestupují.

*

Na Petříně a v okolí je mnoho zajímavých věcí. Zde uvádím několik odkazů na místa, která jsem navštívil, a líbilo se mi tam:

- magický vrch Petřín:https://www.turistika.cz/mista/magicky-vrch-petrin

- Kampa:https://www.turistika.cz/cestopisy/prochazka-po-ostrove-kampa

- katedrální chrám sv. Vavřince:https://www.turistika.cz/mista/katedralni-chram-sv-vavrince-na-petrine

- kostel Panny Marie Vítězné a pražské jezulátko:https://www.turistika.cz/mista/kostel-panny-marie-vitezne-prazske-jezulatko

- Mariánský sloup na Staroměstském náměstí:https://www.turistika.cz/mista/mariansky-sloup-v-praze-na-staromestskem-namesti

- zajímavá kašna:https://www.turistika.cz/mista/kasna-terezka-na-marianskem-namesti

- socha Panny Marie:https://www.turistika.cz/mista/socha-neposkvrnene-panny-marie-a-socha-panny-marie-z-exilu

- dělostřelecké salvy:https://www.turistika.cz/mista/navsteva-prahy-delostrelecke-salvy

- hladová zeď:https://www.turistika.cz/mista/hladova-zed-v-praze

- Staroměstské náměstí:https://www.turistika.cz/mista/staromestske-namesti-v-praze

*

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

 

Poslední aktualizace: 28.1.2014
Nadmořská výška:
325 metrů nad mořem
WWW stránky:
Petřínská rozhledna na mapě
Autor: mazlik224
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Petřínská rozhledna

Kinského zahrada
Kinského zahrada
Zahrada
Zahrada o výměře téměř 22 ha leží na jižním a…
0.1km
více »
Socha K. H. Máchy na Petříně
Socha K. H. Máchy na Petříně
Socha
"Mácha má štěstí, že je kamennej... Všichni na Petřín...", zpívá Lucie…
0.1km
více »
Hvězdárna Petřín
Hvězdárna Petřín
Tipy na výlet
Štefánikova hvězdárna na Petříně se nachází nedaleko horní stanice lanovky…
0.2km
více »
Praha (Smíchov) – vzpomínka na dřevěný kostel sv. Michala na Petříně
Praha (Smíchov) – vzpomínka na dřevěný kostel sv. Michala na Petříně
Kostel
Existence jednoho z nejkrásnějších celodřevěných kostelů u nás skončila požárem v závěru října roku 2020 a tato událost se tak stala dosti smutnou…
0.2km
více »
Platan javorolistý – památný strom v zahradě Kinských v Praze
Platan javorolistý – památný strom v zahradě Kinských v Praze
Památný strom
Mohutný platan javorolistý stojí nalevo od cesty poblíž vchodu do zahrady Kinských směrem od náměstí Kinských. Je to dřevina, která…
0.2km
více »
Hladová (zubatá) zeď v Praze
Hladová (zubatá) zeď v Praze
Technická památka
Hladová zeď, někdy nazývaná také Zubatá, je opuková hradba na pra…
0.2km
více »
Praha, Petřínské sady
Praha, Petřínské sady
Výletní místo
V dubnu a v květnu je Petřín jedním z nejkrásnějších a nejbarevnějších…
0.3km
více »
Trasa z Petřína přes Pražský hrad na Václavské náměstí
Trasa z Petřína přes Pražský hrad na Václavské náměstí
Trasa
Trasa z Petřína na Pražský hrad je jedna z nejromantičtějších v metropoli, zejména pokud si ji projdete po setmění, kdy na v…
0.3km
více »
Národopisné muzeum v Praze
Národopisné muzeum v Praze
Muzeum
Národopisné muzeum sídlí v Praze v letohrádku Kinských na hranicích…
0.3km
více »
Letohrádek Kinských
Letohrádek Kinských
Letohrad
Letohrádek Kinských, čp. 98 Holečkova 2, PrahA 5 - Smíchov Let…
0.3km
více »
zavřít reklamu