Museum Guggenheim
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Muzeum Guggenheim ve španělském Bilbau bylo zpřístupněno veřejnosti roku 1997. Budova muze byla navržena architektem Frankem O. Gahry. Základní kámen byl položen roku 1993. Jedná se o masivní futuristickou stavbu, která byla financovaná výhradně baskickou vládou. Dá se říci, že budova je zárovaň i sochou. Budova je jedna z nejpřednějších zajímavostí města a je dramaticky umístěna u břehů řeky Nervión.
Celá stavba provokuje každého kolemjdoucího a popuzuje svou nepochopitelností. Nabízí nekonečné množství Pohledů. U mnohého návštěvníka vyvolá nervozitu, ale především zvědavost.
Podle autora bylo základním inspiračním zdrojem něco tak nesouvisejícího se stavbou muzea, jako je kapr. Pro Franke Gehryho byl kapr spojením se středoevropskými Vánocemi.
Centrem stavby je mohutný vestibul. V muzeu se konají různé expozice, výstavy a galerie.
Otvírací doba:
ÚT - NE 10 - 20 hod.
červenec - srpen PO - NE 9 - 20 hod.
Fotogalerie
Cíl cesty: Muzeum moderního umění - Guggenheimovo muzeum
Město: Bilbao (největší a hlavní město v provincii Baskicko)
Stát: Španělsko
Moderní části města Bilbao dominuje již přes deset let jedna světoznámá budova. Cesta z centra nebo z autobusového nádraží vede až k řece Nervión, kde se nachází nepřehlédnutelný objekt Guggenheimova muzea (Guggenheim Museum Bilbao) od architekta Franka Gehryho. New York má sochu Svobody, Paříž Eiffelovku a španělské či baskické Bilbao má od roku 1997 toto mistrovské dílo. Rázem se z průmyslového, pro turisty moc nezajímavého severošpanělského přístavního města, stalo jedno z nenavštěvovanějších měst země za Pyrenejemi.
Nejprve každého návštěvníka upoutá „štěně“, jehož autorem je americký výtvarník Jeff Koons. Je to úžasná, 13 metrů vysoká socha, pokrytá květinami, uvnitř které je vestavěný zavlažovací systém. Dalším objektem, který zaujme každého, je obří pavouk s názvem Maman (Maminka) od francouzské umělkyně Louise Bourgeois.
Já jsem měl málo času, a tudíž jsem si z interiéru objektu prohlédnul pouze ohromné atrium, které je svou výškou 55 metrů srdcem celého muzea. Prohlížel jsem si budovu muzea především zvenčí a tiše jsem žasnul nad neskutečnou fantazií architekta a obdivoval množství barev, které se odráží od titanového obkladu, vápencového zdiva a skla.
Krásné pohledy na tento architektonický skvost, kterým Guggenheimovo muzeum bezesporu je, se také nabízejí z mostu Puente de la Salve. Ve vodách řeky se odráží stříbřitý lesk této dechberoucí stavby. Na jedné straně mostu je věž, která má připomínat plachtu, a na druhé straně se nacházejí ostatní budovy Guggenheimova muzea, které navozují představu lodě.
V případě návštěvy vnitřních expozic je potřeba si pro toto vyhradit dost času. Je zde stálá sbírka muzea zahrnující umělecká díla významných umělců druhé poloviny 20. století, mj. Andyho Warhola, Rosenquista, Rauschenberga, de Kooninga, Antoni Tapiese a dalších. Kromě toho jsou zde pravidelně pořádány výstavy španělských i zahraničních umělců, jejichž přehled je možno najít na internetových stránkách. www.guggenheim-bilbao.es
Další zajímavá místa, která jsem při putování po severním Španělsku a Portugalsku navštívil:
trhy v Portugalsku: https://www.turistika.cz/cestopisy/trhy-v-portugalsku
městečko Manteigas: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-manteigas
vesnici Posada de Valdeon: https://www.turistika.cz/cestopisy/spanelsko-posada-de-valdeon
horskou vesnici Bulnes: https://www.turistika.cz/cestopisy/vesnice-bulnes-ve-spanelskem-pohori-picos-de-europa
zajímavý kaňon Garganta del Cares: https://www.turistika.cz/cestopisy/kanon-garganta-del-cares-v-pohori-picos-de-europa
město Porto: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-porto
procházel se okolo řeky Douro: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-reka-douro
městečko Vila do Conde: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-vila-do-conde
město Braga: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-braga
město Salamanca: https://www.turistika.cz/cestopisy/spanelsko-salamanca
pohoří Picos de Europa: https://www.turistika.cz/cestopisy/pohori-picos-de-europa-na-severu-spanelska
také krásného dekorativního umění si nelze nevšimnout: https://www.turistika.cz/cestopisy/portugalsko-azulejos
město Porto a jeho mosty: https://www.turistika.cz/mista/mosty-v-portu
portugalské pohoří Serra da Estrela: https://www.turistika.cz/mista/portugalske-pohori-serra-da-estrela
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/