Muzeum obecné školy Kozlovice
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Uprostřed obce Kozlovice se nachází Muzeum valašského fojtství a obecné školy. V budově nedávné ruiny původního fojství čp. 1 byla zřízena expozice staré školy s kabinetem a bytem řídícího učitele. Není to muzeum v pravém slova smyslu, ale o jakýsi „živý skanzen“ staré školy, místní pro věc zapálení pracovníci muzea nám v odborně vedených hodinách názorně ukazují, jak na konci 19. století probíhala školní výuka.
V podkroví objektu je vystavena výstavní sbírka místního lidového sakrálního umění. Vystavené sakrální předměty jsou i dnes svědectvím upřímné víry našich předků a výrazem úcty k Bohu.
V 16. a 17. století bylo Fojtství sídlem valašských vojvodů hukvaldského panství, kteří měli na starosti správu salaší s ovcemi na zadních horách. Dnes areál nabízí prohlídku bývalé obecné školy s průvodcem, kde se dnes nachází muzeum s několika expozicemi. To vše jsme si prohlédli během výletu ve státní svátek.
Přímo naproti školy stojí budova Fojtství z roku 1822, kde dnes vaří pivo Kozlovický pivovar. Mezi malými pivovary má své zvláštní postavení, kouzlo a specifikum. V interiérech Fojtství je zachováno původní cihlové klenutí stropů společně s prvky kamene a dřeva. K výrobě využívá otevřené kvasné kádě z nerezu a prostorové chlazení, což umožňuje kvalitnější kontrolu kvašení i zrání piv. Místní kvasnicové nefiltrované ležáky plzeňského typu – světlý Valašský vojvoda a tmavý Kozlovický fojt – si vaši pozornost rozhodně zaslouží.
Pivovar jsme si prohlédli jen zvenku, protože jsme po chvilce čekání šli na prohlídku budovy školy. V roce 1785 byla na tomto místě otevřena triviální škola s výukou základních vyučovacích předmětů: psaní, počítání a náboženství. Během naší exkurze jsme si zde prohlédli expozici školního kabinetu, osobního pokojíku kantora a především třídy obecné školy, mapující prostředí z přelomu 19. a 20. století. Ve třídě jsou umístěny tradiční dřevěné lavice, pozoruhodné soubory Amerlingových didaktických obrazů, harmonium i obraz monarchy. V této expozici jsou umístěny různé dobové tisky z oblasti školství od propouštěcích vysvědčení ze školy obecné až po soubor literárních děl J. A. Komenského či svazek mluvnice s náčrty Mikoláše Alše a další tiskopisy. Když jsme opustili třídu, ocitli jsme se ve staré kuchyni. Prohlídka pokračovala nahlédnutím do obecní šatlavy ve sklepě s voskovou figurínou vězně. Pak jsme se již přesunuli do další místnosti, kde jsme si prohlédli expozici, nabízející pohled do života místních obyvatel, ovlivněný valašskými tradicemi i lašským nářečím. Pravý trakt budovy vede do stáje s rozličnými hospodářskými náčiními, bez kterých by se dřívější život v Kozlovicích neobešel. Stáje jsme si prohlédli úplně na konci exkurze. V mezipatře nás pak čekala drobná expozice dokumentující historii Kozlovic společně s malou výstavou dřevěné lidové sakrální plastiky. Součástí expozice jsou i dobové fotografie Valachů účinkujících na národopisné výstavě či původní zdobené prvky valašských krojů a dokonce i osobní dopis Leoše Janáčka.
Expozice nezapomíná ani na úřad valašských vojvodů, vrchních správců salaší, kteří pobývali a úřadovali i v areálu Fojtství. V Krásných půdních prostorách budovy Fojtství je instalována působivá expozice sakrálního umění se sbírkou historických plastik světců, domácích oltářů, souborů náboženských knih a obrazů, děkovných maleb a dalších artefaktů. Součástí expozice jsou i originály olejomaleb Křížové cesty v areálu Na mlýně.
Expozice je otevřená celoročně.
Tel.: +420 602 644 259
Skupinové objednávky: +420 606 514 142