Loading...
Při letošní dovolené v Hlinsku jsme s manželem jeden hezký den prožili v malebném městě Havlíčkův Brod. Je to starobylé město rozložené na řece Sázavě. Procházíme městem, jehož střed je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Lze vidět část z opevnění budovaného v letech 1310 - 1350, nárožní Štáfkovu věž s částí hradby poblíž gymnázia. Z mladší parkánové zdi z konce 15. století dosud stojí úseky hradeb s baštami na východní straně jádra a jižní a jihozápadní části města u Sázavy si uchovalo původní gotický, renesanční, barokní charakter. Původním sídlem městské správy byla stará radnice pozdně gotická, přestavěna renesančně a znovu po požáru města roku 1662 s atikou zakončenou cimbuřím a s členitým renesančním štítem, z něhož vyrůstá věžička s ochozem. Budova prošla roku 1974 rekonstrukcí, dnes slouží společenským účelům, je v ní krajská knihovna. Honosnou stavbou je Nová radnice. Od 1. poloviny 16. století do roku 1836 v ní býval městský pivovar, později sídlo vojenské posádky. Roku 1891 byla budova přestavěna novobarokně a přeměněna na radnici. K nejkrásnějším objektům na náměstí patří Havlíčkův dům s válcovým nárožním arkýřem, renesanční ze 16. století, po dvou požárech byl roku 1871 upraven novogoticky. Roku 1832 jej koupil M. Havlíček, otec Karla Havlíčka. Pod arkýřem je pamětní deska a na průčelí Havlíčkův medailon z roku 1871. Nyní zde sídlí Muzeum a památník K. H. Borovského.
Další stavba na Havlíčkově náměstí stojící za pozornost je Hanušový dům renesanční ze 16. století s průčelím upraveným v 18. a 19. století, v letech 1810 - 21 sídlo městského muzea, dále Stamisův dům renesanční ze 16. stol. z 1. poloviny 15. století přestavěného v 17. a 18. století s bohatě členěným štítem a gotickými architektonickými prvky dnes sídlo Glerie výtvarného umění a Malinův dům, pozdně gotický z konce 15. století, upravený renesančně. Má bohatě zdobené pozdně barokní průčelí a ve vstupním prostoru krásnou gotickou hřebínkovou klenbou s velmi složitým hvězdicovým a síťovým vzorem, dvěma pilíři. Chráněnými památkami jsou i další domy na náměstí, hlavně gotické a renesanční s barokně, klasicistně, či pseudoslohově upravenými průčelími završenými tvarovanými štíty, stejně jako mnohé domy v přilehlých ulicích. Ukázkou stavení venkovského typu je Štáfová chalupa. V ulici B. Kobzinové stojí pozdně středověký dům - dnes slouží jako antikvariát, pořádají se zde krátkodobé výstavy.
Ve městě lze vidět i několik významných církevních staveb. Dominantou je děkanský kostel Nanebevzetí P.Marie. Dnešní město je kulturním společenským, hospodářským i turistickým centerm severní části Českomoravské vrchoviny. Ve městě je několik průmyslových podniků, stavební firma, Tiskárny, pivovar, atd., také několik SŠ, z kulturních zařízení Muzeum Vysočiny, Galerie výtvarného umění, několik kostelů, ke sportovnímu vyžití slouží sportovní areál Kotlina se zimním stadionem a krytým bazénem doplněný saunou, fitcentrem, squaschovou halou, veřejná střelnice, letní koupaliště, stadion, sportovní hala,umělá lezecká stěna, hokejový klub a TJ Jiskra s řadou oddílů.
Ze zajímavostí města stojí za pozornost mohutná čtyřpatrová věž kostela Nanebevzetí Panny Marie, má první dvě patra raně gotická, třetí vrcholněgotické a pozdně renesanční a poslední renesanční. Je na ní zavěšen zvon Vilém, jeden z největších v Čechách. Další zvony pochází z let 1400 a 1542. Zaujmou i staročeské hodiny se dvěma ciferníky, na dvou stranách nároží. S akcí probíhajících ve městě lze navštívit např. Zahrada - prodejní výstava, Stanicovy slavnosti - festival vážné hudby, trhy řemesel. Rally Posázaví, slet Mikulášů, bramborářské dny, atd.