Na procházku městem Tovačov
Navštívili jsme s manželem malé historické město Tovačov, ležící v Hornomoravském úvalu nedaleko Přerova. Ze severní strany je město ohraničeno rybníky, na jihovýchodě zaujmou Tovačovská jezera. Nálezy jsou dokladem, že město bylo osídleno již v dávné minulosti. Jako jedno z nejzajímavějších je objekt rozsáhlého pohřebiště lidu popelnicových polí v bývalém Podvalí či Panské zahradě. Již z dálky je vidět 96 metrová věž - Spanilá, hlavní dominanta zámeckého města. Zámek byl založen v 11. století jako útočiště lovců, později změněn na chráněnou vodní tvrz. Původní ves se rychle rozvíjela, brzy v ní vzniklo panské sídlo s podhradím a farní kostel. Ves byla povýšena na město v roce 1321, kdy král Jan Lucemburský dal Tovačov Jindřichovi z Lipé. Brzy potom panství získali zdejší páni z Cimburka, patřící k nejvýznamnějším moravským rodům. Za nich se město stalo hospodářským a správním centrem panství. V roce 1502 rod Cimburků Tovačovských vymřel, roku 1502 koupili panství páni z Pernštejna a vlastnili ho celé 16. století, došlo k úpravám hradu. Vznikla ve městě i škola, koncem 16. století však byli Pernštejnové dost zadluženi a rozsáhlý majetek museli rozprodat. V roce 1595 ho získal Štěpán Lilésházy od něhož pak roku 1600 Salmové a ti zde pobývali do roku 1715. V období 30. leté války bylo město i zámek vyndrancováno. Tovačov se pak desítky let vzpamatovával.
V letech 1715 - 1763 zde byly páni Petřvalští, po nich Kuenburkové, roku 1803 byly odstraněny valy kolem městských hradeb i městské brány. V roce 1802 město kromě zámku, fary a školy vyhořelo, následovaly další požáry v roku 1805, 1807, 1808. Až do 90. let mělo město spíš zemědělský charakter, nejvýznamnější byl místní velkostatek. Pracoval zde také pivovar, palírna, pila, cihelna. Historické jádro města bylo vyhlášeno za městskou památkovovu zónu. Dominantou je zámek s 96 metrovou věží. V 2. polovině 14. století byl přestavěn ve stylu vrcholné gotiky, další proměny proběhly v 80. a 90. letech, byla vybudovaná věž a celý hrad obehnán valovým příkopem s nárožními baštami. Další majitelé zřídili nové východní křídlo a dokončili obranný systém. V 2. polovině 17. - 18. došlo k proměně na pohodlný zámek, konečná podoba vznikla v 19. století za Gutnanů, kteří budovy zámku upravili novorenesančně, připojili další křídlo - Vídeňské.
Když procházíme náměstím, vidíme, že je ve tvaru protáhlého obdélníku, patří k nejstarším u nás. Bylo vybudováno spolu s Novým městem. Obklopují ho historické měšťanské domy s jádrem z doby založení, u sedmi z nich se dodnes dochovalo původní podloubí. Za Pernštějnů v 16. století byly upraveny renesančně s nízkými atikami nad průčelím. Nejcennějšími objekty jsou radnice, čp. 12 dům s renesančním portálem ze 16. století v průjezdu upravena v 19. století, dodnes je to sídlo Městského úřadu, dále domy čp. 13, 17, 20. Cenný portál z doby po roce 1490 zdobí dům čp. 8 vybudovaný roku 1475 pro potřeby zámecké paní. Z roku 1862 je klasicistní fara a dům čp. 160. Původní je měšťanský dům čp. 41 i dům U Tří králů čp. 159 - původně pansý šenkovní dům. Na náměstí lze vidět pískovcovou kašnu z roku 1694 se sochou sv. Václava. Nejvýznamnější církevní památka je farní kostel sv. Václava z roku 1359.
Nejstarší svatyní ve městě je hřbitovní kostel sv. Jiří z roku 1297. Na opačném konci Tovačovského hřbitova je špitální kaple sv. Jáchyma a Anny, poslední památkou je městský špitál ze 16. století. Ve městě mají občané i kino, knihovnu, působí zde folklorní soubor Hanácký - Hatě, je zde také SŠ řezbářská, domov pro seniory, dům se službami, hotel s restaurací. Oddíly kopané, jachtingu, tenisu, lukostřelby, atd. Ve víceúčelové městské sportovní hale se pořádají plesy, taneční zábavy, diskotéky, koncerty. Z akcí zde možno například navštívit - velikonoční jarmark, Hanácké slavnosti, Tovačovské kulturní léto, Svatováclavské hody, Vánoční jarmark, Vánoce na zámku.