Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Ve Starém Městě u Uherského Hradiště jsme dlouho hledali, až jsme našli lokalitu Špitálky. Podle námi zjištěných údajů by se zde měla nacházet zajímavá archeologická lokalita. Vlastní místo působí trochu pochmurně a rozpačitě. Vedle základů kostela se rozprostírá jakýsi průmyslový areál, jenž je oplocen šíleným pletivem. Ale má to také výhodu. Asi sem hodně lidí nejezdí.
Stojíme na místě, kde byly v roce 1949 objeveny základy velkomoravského kostela. Při dobývání štěrku z profilu terasy na pravém břehu slepého ramena řeky Moravy bylo bez milosti rozkopáno několik kostrových hrobů i celá jižní polovina základů velkomoravského chrámu. Naštěstí ještě téhož roku byl zahájen záchranný výzkum Archeologického ústavu ČSAV v Brně. Při něm bylo objeveno dalších 41 kostrových hrobů s bohatou výbavou, kterou tvořily ostruhy, železné nože, stříbrné i zlaté náušnice, kování rakví či kruhovitá plaketa s vytepaným reliéfem jezdce se sokolem.
Celkem bylo na této lokalitě prozkoumáno 74 sídlištních objektů v jižní části, 158 hrobů a půdorys kostela v části severovýchodní. Sídliště existovalo delší dobu, neboť hroby i sídlištní objekty se místy prolínají. Nejdůležitějším objektem je kostel, jehož jižní polovina se nezachovala.
Z hlediska svého umístění stál chrám na strategickém místě, v místech u komunikace a brány tzv. vnějšího opevnění. Podle uchovaných zbytků základů měl kostel obdélníkovitou loď, která byla na východní straně uzavřena polokruhovitou apsidou a na západě přecházela v nartex (krytá pravoúhlá předsíň). Její vnitřek členilo šest podpěr. U severovýchodního rohu kostela byly zjištěny zbytky menší stavby s prohlubní, snad baptisteria (místo určené pro křty). Podobná prohlubeň byla též u jihozápadního rohu nartexu. Chrám byl dlouhý přibližně 18,5 metrů a široký asi 8 metrů. Jeho základové zdivo se dochovalo pouze v negativu. Podél jižní a západní strany kostela byly objeveny jamky po kůlech a stopy dřevěného ohrazení.
Kostel byl budován ve dvou stavebních fázích. Chrámová loď s apsidou v 50. až 60. letech devátého století. Chrámová předsíň a boční pilíře v 60. až 70. letech téhož století. Vzhledem k absenci nálezů typických pro druhou polovinu 10. století je zřejmé, že zanikl bezprostředně po pádu Velké Moravy.
Lokalita byla patrně osídlena již od paleolitu. Dokazují to nálezy paleolitické štípané industrie i broušené a hlazené industrie kultury s lineární keramikou, moravskou malovanou keramikou, keramické nálezy z období únětické kultury, kultury středodunajské mohylové a doby popelnicových polí, včetně období halštatu.
Národní kulturní památka Staré Město - Špitálky s půdorysem velkomoravského kostela je veřejnosti volně přístupná bez časového omezení a bez vstupného.
Na závěr zkusím stručně popsat, jak toto zajímavé místo nalézti. Při cestě ze Starého Města na Brno (Buchlovice) po Brněnské ulici je potřeba na světelné křižovatce odbočit doleva (před rozhlednou – majákem - areálem Šrotík). Asi po 500 metrech nás tato cesta dovede k cíli.
V Uherském Hradišti a okolí nás zaujalo ještě následující:
- město Uherské Hradiště:https://www.turistika.cz/mista/mesto-uherske-hradiste
- knihovna a synagoga:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-knihovna-a-synagoga
- základy velkomoravského církevního areálu:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-zaklady-velkomoravskeho-cirkevniho-arealu
- kaple sv. Alžběty:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-kaple-svate-alzbety
- kostel sv. Františka Xaverského v Uherském Hradišti:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-kostel-sv-frantiska-xaverskeho
- rozhledna Rovnina:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-rozhledna-rovnina
- rozestavěný kostel ve Starém Městě:https://www.turistika.cz/mista/stare-mesto-rozestaveny-kostel
- klášter a poutní místo Velehrad:https://www.turistika.cz/mista/velehrad-klaster-a-poutni-misto
- zajímavá tupeská keramika:https://www.turistika.cz/mista/obec-tupesy-tupeska-keramika
- Lázně Leopoldov – Smraďavka:https://www.turistika.cz/mista/smradavka-lazne-leopoldov
- zámek a barokní zahrada v Buchlovicích:https://www.turistika.cz/mista/zamek-buchlovice-barokni-terasovita-zahrada-a-anglicky-park
- zajímavý stromeček:https://www.turistika.cz/mista/sekvojovec-obrovsky-v-obci-brestek-osade-chabane
- kostel sv. Martina v Buchlovicích:https://www.turistika.cz/mista/buchlovice-farni-kostel-sv-martina
- Františkánský klášter:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-frantiskansky-klaster
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/