Loading...
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
Při procházce severní částí obce Semín na Pardubicku si poblíž bývalého pivovaru (rodného domu architekta Josefa Gočára) všimnete nezastavěného písčitého místa. Možná si položíte i otázku, proč místo není nějakým způsobem účelně využité, například zástavbou rodinnými domky.
K zástavbě v daném písčitém místě nedošlo, neboť se jedná o Semínský přesyp, národní přírodní památku vyhlášenou v roce 1980. Přírodní památka o rozloze 0,55 ha má dvě části. První je možné spatřit v severní části obce, druhá se nachází za bývalým pivovarem. K té jsme však nenašli přístup.
Semínský přesyp je pozůstatkem písečné duny vzniklé na konci poslední doby ledové. Podobná místa na Pardubicku i jinde takřka nenajdete, jsou již zarostlá nebo zalesněná. Význam místa dlouhou dobu unikal.
Až 1. července 1980 pardubický botanik Milan Marek objevil zde v Semíně kriticky ohrožený kozinec písečný (Astragalus arenarius), který se na našem území jinde nevyskytoval. Další botanik František Procházka okamžitě popsal obě části lokality, aby mohl být podán návrh na vyhlášení národní přírodní památky. Dne 9. července 1980 se tak i stalo. Celý proces od objevení kozince písečného k vyhlášení národní přírodní památky trval pouhých devět dnů. Tím tato lokalita získala primát v rychlosti vyhlášení ochrany maloplošného území. Dnes má NPP Semínský přesyp i statut evropsky významné lokality.
Vedle kriticky ohroženého kozince písečného v lokalitě roste dalších 154 druhů cévnatých rostlin. Z toho je hned 15 druhů zařazených do Červeného seznamu České republiky. Ze zde rostoucích rostlin uvedu pouze paličkovec šedavý, rmen rusínský, jitrocel písečný, rozchodník Ostrý a šestiřadý.
Kromě rostlin zde bylo pozorováno 60 druhů motýlů, jedním z největších je otakárek fenyklový. Z brouků je tu doma pestrokrovečník včelový s červenými krovkami s černými pásky. Zvláště večer zde uvidíme poletovat saranče modrokřídlé a mravkolva skvrnitého či obecného.
Kozinec písečný jsem hned zjara nevyfotografoval, tak se o něm zmíním alespoň krátce písmem. Jedná se o vytrvalou bylinu, Vysokou 15 – 30 cm. Lodyhy vystoupají nebo polehávají, jsou pokryté jemnými bílými chlupy. Listy jsou dlouhé 4 – 6 cm, sivě zelené barvy. Hroznovité květenství na 2 – 5 cm dlouhých stopkách čítá 3 až 8 fialovočervených kvítků. Obdivovat je můžeme v červnu až červenci.
Mohlo by se zdát, že do takto vzácné lokality by se nemělo vstupovat. Na informačním panelu se však doporučuje dětem si na písku hrát. Rozrušováním povrchu se brání jeho zarůstání vegetací, pomáhá se tak přírodní památku udržovat.
Až někdy v červnu nebo v červenci půjdeme kolem, přidám do fotogalerie snímky zmíněného kozince písečného. Snad se mi podaří ho vyfotografovat. Jeho výskyt se v minulých letech pohyboval jen v počtu do sto kusů.