Loading...
Turistické cíle • Chodník, naučná stezka
13/10/2024 byla slavnostně otevřena obnovená naučná stezka Cech svatého Víta, která se nachází na místě bývalého vojenského cvičiště mezi obcemi Trstěnice, Drmoul, Chodovská Huť a Tři Sekery na Mariánskolázeňsku. Projekt byl realizován Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) Kladská v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě.
Naučná stezka procházející částí prostoru bývalého vojenského cvičiště je dlouhá přibližně kilometr a najdete na ní 9 informačních tabulí. Začíná u severozápadního rohu motokrosového areálu Cech (49.9330028N, 12.6363897E), 150 m jižně od silnice Drmoul – Tři Sekery. Zhruba čtvrt kilometru vede po silničce, poté uhýbá vpravo a po pěšinách a povalových chodnících dovede návštěvníky až k altánu v srdci celého území. Odvážný turista v dobrém obutí se nemusí vracet na silničku stejnou cestou, může se od altánu na konci stezky vydat po modrých šipkách „divočinou“ severovýchodním směrem, kde uvidí větší množství tůní v různém stadiu zarůstání a na vlastní kůži zažije členitost zdejšího terénu.
Co chceme na Cechu ukázat?
Plocha, která je přírodovědně cenná díky své pestrosti, zde vznikla činností vojáků. Jsou zde tůňky, suché stráňky i křoviny, které jsou domovem celé řady zajímavých a vzácných druhů živočichů a rostlin. Některé z nich naučná stezka představuje. Kromě toho upozorňují naučné tabule také na nutnost zásahů, jako je sečení, vyřezávání křovin, pastva, hloubení tůní nebo pojezd čtyřkolkami. Snaží se tak nabourat mýtus o nedotčené přírodě. Právě podobnými zásahy je totiž podmíněno zdejší druhové bohatství, bez nich by zaniklo. „Těmto zásahům se dobrovolnicky věnujeme a rádi přivítáme každého, kdo by se chtěl přidat. Doufáme, že na naší stezce třeba i nalákáme nové zájemce o práci pro přírodu.“ říká Kateřina Dvořáková z ČSOP Kladská.
Proč znovuotevření?
Naučnou stezku zde v roce 2011 v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě vybudoval ČSOP Berkut. Na stezce se však již podepsal zubu času. „Jelikož kolegové z ČSOP Berkut mají teď plné ruce práce zejména s obnovou Bečovské botanické zahrady, domluvili jsme se s nimi, že naše ČSOP Kladská stezku převezme a zrekonstruuje,“ vysvětluje Kateřina Dvořáková. „A protože krajina se s časem mění, stejně jako se mění náhled na interpretaci přírodního dědictví, vzali jsme tu rekonstrukci z gruntu a změnili jsme tabule i po obsahové a grafické stránce.“ Aby tabule vydržely, byl zvolen speciální tisk na kov. Takováto tabule by měla vydržet dvacet let. Částečně byla změněna i trasa naučné stezky. Stejně jako původní stezka, i rekonstrukce byla finančně podpořena v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě. Povalový chodník tehdy i nyní nechala vyrobit obec Trstěnice.
Pohodové nedělní odpoledne
Více než 50 zájemců o znovuotevření naučné stezky se sešli u úvodního panelu v neděli 13. září po poledni. Čekala je komentovaná prohlídka stezky s ukázkami odlovu živočichů z tůní, přírodovědnými úkoly pro děti a opečením špekáčků na ohništi u altánu.