Naučná stezka po Českém Dubu
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Turistická trasa
Johanitská komenda sv. Zdislavy a Havla z Lemberka je prvním zastavení na naučné stezce, která prochází celým Českým Dubem a představuje nejzajímavější místa a památky tohoto města.
- Zastavením je Johanitská komenda: Komendu alias klášter založil Markvartický velmož Havel se svou manželkou Zdislavou v roce 1237. Tento klášter si můžete prohlédnout pouze s průvodcem v době od dubna do září, pouze od středy do neděle od 9 – 12 a 13 – 17. Vstupné činí do muzea + komendy - pro dospělého 60 Kč, pro děti, studenty a důchodce pak 40 Kč. Nebo jen do muzea/komendy za 40 Kč. Vstupenky zakoupíte v muzeu nejpozději 15 minut před začátkem prohlídky.
- zastavením je Blaschkova vila – nechal jí postavit Franz von Schmitt pro svého zetě Conrada Blaschkeho v letech 1880 – 1881. V současnosti zde sídlí muzeum.
- zastavením je náměstí Bedřicha Smetany
- zastavením je kostel Ducha svatého se špitálem sv. Zdislavy
- zastavením je Kostel Nejsvětější Trojice
- zastavení je neoklasicistní tzv. Schmitův zámek
- zastavení je Hradební věž Hláska - jedná se o pozdně gotické opevnění, které pochází z 15. století. V letech 1904 – 1905 prošla hláska rekonstrukcí, při které získala svou romantickou podobu a přilehlou bránu.
Město Český Dub se nachází v libereckém kraji, cca 12 km jižně od Liberce.
První historicky doložená písemná zmínka o městu pochází z r. 1291, ačkoli existují domněnky, že město existovalo již ve 12. století. V Českém Dubu sídlil od 13. století rytířský řád johanitů, kteří zde vystavěli opevněnou komendu, špitál a kostel sv. Ducha. Johanitská komenda byla r. 1552 přestavěna na zámek. Historické centrum města se stalo r. 1992 městskou památkovou zónou. Významným prvkem náměstí je renesanční radnice z r. 1565, kterou nechal vystavět Jan z Oprštorfu. Morové epidemie připomíná Mariánský sloup z r. 1723. Ve městě se dochovaly také hradby z 15. století, jejich pozůstatky naleznete v Komenského ulici, kde je k vidění také hláska, jež v minulosti sloužila jako vězení.
Za návštěvu také stojí Kostel Nejsvětější Trojice ze 16. století a Podještědské muzeum Karoliny Světlé, jehož bývalý ředitel PhDr. Tomáš Edel se zasloužil o objevení budovy románsko-gotického kláštera a tzv. ostatkového kříže, cenné památky pocházející z roku kolem 1200, jehož exempláře jsou snad pouze tři v Čechách.