Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Nenáročná a zajímavá naučná stezka Zlatý kůň u Koněpruských jeskyní byla jedním z našich cílů během dovolené v Čechách. Auto jsme nechali na placeném parkovišti a vydali se k 400 metrů vzdáleným jeskyním. Cestou jsme minuli první panel naučné stezky nedaleko parkoviště a po chvilce jsme dorazili k pokladně kousek od jeskyní. Koupili jsme vstupenky a pak jsme si všimli stejné tabule naučné stezky jako u parkoviště. Měli jsme čas dvacet minut do začátku prohlídky a tak jsme si pročetli, co stezka nabízí a jak je dlouhá. Téměř jednohlasně jsme se rozhodli, že se na ni vydáme.
Nejdříve jsme však vstoupili do útrob Koněpruských jeskyní, ve kterých se nám líbilo a na závěr nás překvapila penězokazecká dílna. Po hodině strávené v podzemí jsme vyšli ven na denní světlo a u východu z jeskyní jsme našli již třetí stejný panel naučné stezky Zlatý kůň. Zamířili jsme tedy opačným směrem drtivá většina návštěvníků, kteří se vraceli zpět k pokladně a poté na parkoviště.
Od východu z jeskyní jsme po pár metrech dorazili na druhé zastavení naučné stezky s názvem Krasové skalní stepi. Když jsme se rozhlédli kolem sebe, viděli jsme bělavé kameny a traviny jako na skutečné stepi. Kolem nás poletovala babočka bodláková, babočka kopřivová a modrásek vikvicový. Z panelu jsme se dozvěděli, že tu roste květolib včelí, koniklec luční český či kostřava walliská. Nejvíce nás však upoutaly modré květy chrpy chlumní. Zaslechli jsme také bzukot čmeláka hájového a pak jsme počkali, než kolem nás projdou jiní turisté. Když zmizeli z dohledu, tak jsme odlovili kešku a pěkné místo jsme opustili.
Následně jsme pokračovali ve výstupu, až jsme vyšlapali na nejvyšší místo naučné stezky, odkud jsme měli krásný výhled do širokého okolí. Stanuli jsme na vrcholu kopce Zlatý kůň v nadmořské výšce 475 metrů na třetím zastavení naučné stezky. Panovalo krásné slunečné letní počasí a výhled jsme měli opravdu nádherný. Na tabuli jsme spatřili postupný vznik geologické inverze reliéfu ve zvrásněném pohoří následkem říční eroze. Dále jsme si přečetli, že zde došlo k nálezům hlavonožců a prohlédli jsme si peníz ražený v penězokazecké dílně.
Když jsme se pokochali výhledem z vrcholu kopce, sestoupili jsme pár kroků na horní hranu Císařského lomu, který se od západu zařízl do masivu Zlatého koně. Byli jsme u čtvrtého panelu, který nás informoval o těžbě vápence a revitalizaci opuštěných lomů. Dozvěděli jsme se, že tento lom je součástí velkolomu Čertovy schody západ, který jsme měli pod sebou a dokonale jsme si jej mohli prohlédnout. Dále jsme se dočetli, že v lomové stěně přímo pod tímto stanovištěm je odkryto jádro prvohorního zkamenělého útesu a po skončení těžby zde má vzniknout geopark.
Z vrcholové části Zlatého koně nás čekal prudký sestup do opuštěného Houbova lomu přímo pod jeskyněmi. Kráčeli jsme okolo dřevěného zábradlí po úzké stezce a prohlíželi si krásné květiny, trávu a další rostlinstvo. Na stezce jsme opatrně překročili několik velkých brouků a nad lomem jsme narazili na páté zastavení, kde jsme se dozvěděli informace o dřevinách, které zde rostly od doby ledové, přes výrazné odlesňování od středověku až po ty současné, které jsme zde viděli i my. Okolo nás rostla trnka obecná, jasan ztepilý, jeřáb muk, růže šípková, dub zimní, buk lesní, dřín jarní, borovice černá či hloh jednosemenný. Měli jsme zde pěkný výhled na velkolom Čertovy schody východ, ale dlouho jsme se zde nezdrželi a pokračovali v sestupu dál.
Zanedlouho jsme konečně vstoupili na dno Houbova lomu, kde možné v suti sbírat zkameněliny, které se zde v hojném množství vyskytují. Této možnosti jsme však nevyužili, ale ze dna lomu jsme krásně nad sebou viděli otvor, kterým byly v roce 1950 objeveny Koněpruské jeskyně. Na panelu šestého zastavení jsme viděli vyobrazení stěny Houbova lomu, geologický řez vrchem Zlatý kůň se systémem Koněpruských jeskyň a palentologické nálezy.
Z Houbova lomu jsme pokračovali podél dalších opuštěných lomů na jižním úpatí Zlatého koně . Kráčeli jsme po louce a okolo nás byly širokolisté teplomilné trávníky na kdysi odlesněných místech s hlubší a vlhčí půdou. Polní cesta nás dovedla až k zastavení číslo sedm, kde jsme zjistili, že se zde pásly ovce a kozy a udržovaly tak přirozenou cestou louky, aby nezarostly plevelem. Kolem sebe jsme viděli pcháč bezlodyžný, jahodník trávnice či chrpu čekánek. Byli jsme rádi, že nám cestu nezkřížila užovka hladká, která zde žije. V trávě se ozýval cvrčel rolní a nad porostem poletoval motýl okáč a drobný modrásek.
Z naučné stezky jsme od východu z jeskyní urazili 1200 metrů a měli jsme v plánu ji zde také opustit. Trochu jsme zabloudili, ale nakonec jsme se z křovin vynořili kousek od našeho auta. Pak jsme odjeli do Zdic, kde jsme navštívili muzeum ve výtopně.
Naučná stezka Zlatý kůň ještě pokračuje dál a má celkem 11 zastavení Kdybyste si ji chtěli projít celou, u 7. zastávky odbočíte šikmo vpravo méně znatelnou v trávě vyšlapanou pěšinkou. Projdete remízkem k silnici, zabočíte Doprava a po 50 metrech sejdete vlevo z hlavní silnice a pěšinkou vyšlapanou v trávě dojdete hned na 8. zastávku.
Potom půjdete po pěšince, která vás povede ze skalnaté kotlinky přes louku, kde projdete smyčkou a remízkem, vyjdete opět na louku a stoupáte dál po jejím okraji stále ve stejném směru. Musíte jít stále po louce po neznatelné cestě, která zachází do lesa. Na louce se zcela ztratí značení, nicméně stezka vede napříč loukou. Až na jejím konci po levé straně vidíte dřevěné zábradlí a u něj je 9. zastávka. Od zábradlí se můžete podívat do lomu Na Kobyle a další trasa stezky vás dál povede až na jeho dno.
Od 9. zastávky jdete vpravo po levém okraji louky k lesu. Pěšina se vine mezi stromy a keři a bude klesat několika serpentinami až na dno lomu. Dál půjdete vpravo a vyjdete na volné prostranství uvnitř lomu, kde narazíte na 10. zastávku.
Z lomu půjdete cca 100 metrů dlouhým skalním tunelem, není nutné světlo. Z tunelu půjdete krátkým úvozem k okraji volné plochy, kde ihned odbočíte pěšinou ostře vlevo vzhůru. Začnete stoupat lesem a až z něj vyjdete, potkáte poslední 11. zastávku. Za ní pokračujete ve stejném směru neznatelnou cestou napříč loukou směrem k silnici a parkovišti pod Koněpruskými jeskyněmi, kde naučná stezka končí.
http://www.stezky.info/naucnestezky/ns-zlaty-kun.htm