Nejen Praha, Český Krumlov, či Kutná Hora...
Atraktivních, leč ne zcela objevených míst je mnohem víc: příklad? Litoměřice!
Po otřesu, způsobeném pandemií viru, vyrobeného v Číně, se – jak ukazují statistiky – výrazně změnily poměry na trhu turistiky a cestovního ruchu. K uvedenému důvodu se navíc přiřadily další, nejvíce však důsledky proměny Ruské federace v o stupeň nižší civilizaci, barbarskou. Při plánování cest na dovolenou a za turistickými zážitky tak nově nutno pamatovat na omezené prostředky. Zájem – zejména v letní sezoně - se přesunuje více na domácí, popřípadě do sousedních zemí mířící cesty. Ke cti přicházejí lokality, které jsme dosud opomíjeli, protože exotika a mořské vlny dostávaly přednost. Ke změně pohledu na výběr svých volnočasových cílů nám pomáhá do jisté míry i klima, které se v posledních letech výrazně mění. Díky tomu si na nedostatek příležitostí k opalování v tuzemsku stále méně můžeme stěžovat. Na březích jezer, rybníků a řek si své cíle najdou vyznavači lenošení i „bronzování“. Je však nemálo i těch, kdo neradi tuhnou na jednom místě, rádi objevují a poznávají. Na toulkách jsou schopni si najít i příležitosti ke sportu, zábavě, či objevování rozmanitých novinek a tajemství. Mezi takové cíle se právem řadí i Litoměřice. Čím nás zaujmou?
Na tuto otázku si nejlépe odpovíme odněkud shora, kde je dostatečný rozhled na město i do širšího okolí. Jednou z takových možností je přímo v centru města na Mírovém náměstí věž, zvaná Kalich. Je zbudována do tvaru kalichu, symbolizujícího vinařské tradice a dnes ji lze považovat za symbol města. Zcela neotřelým zážitkem je už sám výstup po úzkých točitých schodech – v horní části dřevěných - do vrcholu kalichu. Odtud rozhledem zjistíme, že chvála půvabu města a okolí není žádnou nadsázkou. Z celku vystupují věže kostelů i historické budovy z dávné i nedávné minulosti, to vše prostoupené zelení a zarámované svahy, které také mají co vyprávět. Plenér protíná majestátní tok Labe, jehož břehy obohacují turistickou nabídku města o další atraktivní možnosti. Můžeme totiž využít nově zbudovaného přístaviště a k suchozemským potěšením přidat plavbu lodí – buď okružní, nebo když už budeme Litoměřice opouštět, ať už po, či proti proudu veletoku…
Vycházka za objevy obvykle začíná malým okruhem po stopách osobnosti, která oslovuje každého Čecha - Karla Hynka Máchy. Od Máchovy sochy na nároží u divadla sestoupíme po Máchových schodech do Jarošovy a poté Máchovy ulice, která nás nasměruje k Dómskému pahorku. Tam – pod biskupskou rezidencí ve dvoře vinárny Vikárka – si prohlédneme Máchovu světničku, místo posledního básníkova pobytu. Kromě exponátů se vztahem k Máchovi nás tu zaujme i okouzlující výhled na Labe. Pokud zatoužíme po ještě vyšším rozhledu, můžeme zdolat 251 schodů v blízké věži u katedrály sv. Štěpána a skvělý výhled všemi směry se nám bohatě odmění. V Litoměřicích je řada dalších církevních objektů, které stojí za zhlédnutí, ale pokud bychom pocítili potřebu občerstvení, pak tou pravou následující zastávkou je Biskupský pivovar U sv. Štěpána. Minipivovar s restaurací byl uveden do provozu v Diecézním domě kardinála Trochty v roce 2015. Ke skvělému jídlu vám tu nabídnou čtyři druhy dobře vychlazeného vlastního piva. Máte-li zájem, provedou vás výrobními prostorami, to však nutno předem objednat. Jako „třešničku na dortu“ tu mají atrakci – uprostřed stolů pípu, ze které si můžete sami během konzumace čepovat… Sousední vchod pak vede do recepce hostelu, kde je možnost ubytování při delším pobytu.
Ve městě to není nikam daleko – a tak další zastávkou může být třeba prostor zrušené železniční zastávky, kde někdejší provoz připomíná „zaparkovaná“ dobře zachovalá parní lokomotiva s připojeným kioskem s jednoduchým občerstvením, objekt bývalého nádraží s restaurací a hlavně – zejména pro děti zajímavý model centra města s miniaturami hlavních budov v centru a tratí pro modely.
Díky statutu královského města se mohly Litoměřice od 13. století chlubit svým hradem. Během času prošel časy vzestupů i chátrání, až v letech 2006 – 2011 získal dnešní, definitivní podobu. V kombinaci s pozůstatky původního objektu vzniklo dostavbou moderní multifunkční centrum, dobře sloužící potřebám města. Konferenční sál pro až 200 zasedajících, komorní salonek ozvláštněný přilehlou malou gotickou kaplí (kde se dle historických pramenů modlíval i Karel IV.), stálá výstava „Cesta za vínem“, degustační prostory navazující na sklepy s archivem vín, i samostatně působící Hradní vinárna (vstup z ul. Na Valech), to vše tu mohou návštěvníci objevit. Jako příjemná tečka za návštěvou Litoměřic se nabízí exkurze do Klášterních vinných sklepů. Během ochutnávky zdejších kvalitních vín v kombinaci s vhodným občerstvením si zde vyslechneme zajímavé povídání o pestré historii vinařství na Litoměřicku.
Miroslav Navara